Ełk
Czwartek, 28 września 2023 roku, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
Szkoły Celne w Ełku

Oszukali "na policjanta"

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2015-02-25
63-letnia ełczanka padła ofiarą tzw. oszustwa na policjanta. Kobieta przekazała oszustom blisko 15 tys. zł.

Wczoraj ofiarą przestępców padła 63-letnia mieszkanka Ełku. Kobieta najpierw odebrała telefon od mężczyzny, który podał się za dawnego znajomego i poprosił, aby przypomniała swój adres, gdyż chciał ją odwiedzić. Chwilę po zakończeniu rozmowy zadzwonił kolejny mężczyzna. Ten poinformował, że jest pracownikiem Centralnego Biura Śledczego i że z uwagi na to, że telefon kobiety był na podsłuchu, słyszał, że przed chwilą zadzwonił do niej oszust. Poprosił ją, żeby pomogła doprowadzić sprawę do końca. W tym celu miała udać się do banku i podjąć wszystkie posiadane pieniądze ze swego konta i przekazać je mężczyźnie, który się po nie zgłosi. Kobieta w pewnym momencie zaczęła się obawiać, że być może ktoś chce ją oszukać. Wówczas rzekomy pracownik CBŚ rozkazał jej zachowywać się zgodnie z wydanymi poleceniami, gdyż inaczej zepsuje całą akcję. Kobieta przekazała przestępcom blisko 15 tys. zł.

W podobny sposób przestępcy próbowali oszukać inną ełczankę. Kobieta wierząc w to, że rozmawia z pracownikami CBŚ-u również udała się do banku i podjęła pieniądze. W pewnym momencie zastanowiła się jednak i postanowiła potwierdzić na policji, czy rzeczywiście bierze udział w zorganizowanych działaniach. Gdy przez telefon poinformowała swego rozmówcę, że udaje się na komendę, on nalegał, żeby tego nie robiła, gdyż narazi funkcjonariuszy na wielkie niebezpieczeństwo. Kobieta mimo wszystko dotarła do prawdziwych policjantów i w ten sposób ocaliła swoje pieniądze.

W związku z zaistniałymi zdarzeniami policja apeluje o ostrożność. "Fałszywy funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Często prosi, aby nie przerywając rozmowy telefonicznej, z tego samego aparatu telefonicznego wybrać numer na policję, wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw "na policjanta" wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ktoś nie chce współpracować.

Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać - pamiętajmy, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Jeżeli taka rozmowa telefoniczna będzie miała miejsce, należy natychmiast powiadomić Policję, a oficer dyżurny poinformuje, co powinniśmy zrobić.
iS (KPP)
Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Ełk
informatory
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Miasto Ełk
poznaj Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego