Ełk
Czwartek, 28 września 2023 roku, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
Szkoły Celne w Ełku

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2015-04-09
10 kwietnia minie pięć lat od katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Zginęło 96 osób, wśród których był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką. Polska delegacja leciała na uroczystości rocznicy zbrodni katyńskiej. Uczcijmy pamięć i oddajmy hołd ofiarom obu tych tragedii.

W piątek 10 kwietnia w Ełku odbędą się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Dzień Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 w Katedrze p.w. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar obu tych tragedii.

Po Mszy nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Smoleńska (przy Katedrze) oraz oddanie hołdu ofiarom.5 rocznica katastrofy smoleńskiej
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nie żyje – ta tragiczna wiadomość obiegła świat 10 kwietnia 2010 roku. 5 lat temu w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot, na pokładzie którego znajdowało się 96 osób. Polska delegacja leciała na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot rozbił się około dwóch kilometrów od lotniska wojskowego w rosyjskim Smoleńsku.

Wśród ofiar byli m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek sejmu Jerzy Szmajdziński, szef BBN Aleksander Szczygło, szef IPN Janusz Kurtyka, NBP Sławomir Skrzypek, Władysław Stasiak, Paweł Wypych, szef sztabu gen. Franciszek Gągor, posłowie Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wasserman, Grzegorz Dolniak, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, bp Tadeusz Płoski.

75 rocznica zbrodni katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę ogłoszenia przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji Sowieckiej masowych grobów pomordowanych oficerów Wojska Polskiego.

13 kwietnia 1943 roku ujawniona została informacja, że NKWD - Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku dokonali ludobójstwa na polskich oficerach - jeńcach znajdujących się w radzieckiej niewoli.

Ta zbrodnia jest jedną z najbardziej bolesnych kart w naszej historii, o której nie można zapomnieć. Rozmiar tragedii, w której zginęli przedstawiciele polskich elit intelektualnych i kulturalnych, oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, przez wiele lat okryty był milczeniem.

Zginęli, bo nie dali się złamać. Mimo wielomiesięcznej pracy sowieckiego wywiadu tylko nikły procent uwięzionych zgodził się na współpracę. Większość mimo trudów uwięzienia i permanentnej inwigilacji prowadziła działalność konspiracyjną.

Przez wiele lat Polska żądała ujawnienia przez Rosję pełnej prawdy o zbrodni katyńskiej. Teraz, kiedy prawda o tym mordzie jest już znana i możemy o niej mówić, oddajemy należny hołd ofiarom.


iS (UM Ełk)
Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Ełk
informatory
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Miasto Ełk
poznaj Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego