Ełk
Środa, 31 maja 2023 roku, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Szkoły Celne w Ełku

Uwaga "wnuczek" znowu dzwoni

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2015-05-09
Policja ostrzega - fałszywy wnuczek znowu dzwoni do mieszkańców Ełku.

W minionym tygodniu do ełckiej komendy zgłosiły się dwie mieszkanki miasta, które próbowano oszukać "na wnuczka". Jedna z kobieta usłyszała przez telefon, że jej wnuczka mieszkająca za granicą potrzebuje pomocy. Do drugiej zadzwonił rzekomy syn i także pilnie potrzebował pieniędzy.

Mechanizm działania osób, które próbują dokonać oszustwa "na wnuczka" jest zwykle bardzo podobny. Dlatego kolejny raz uwrażliwiamy mieszkańców naszego miasta, żeby zachować ostrożność. Zwykle jako ofiary wybierane są osoby starsze. Przestępcy dzwonią na telefon stacjonarny i manipulują rozmową w taki sposób, aby uzyskać interesujące ich informację. Później opisują bardzo trudną sytuację, w której się znaleźli np. poważny wypadek lub ciężką chorobę. Historia ma budzić współczucie i chęć pomocy. Często do rozmowy włącza się inna osoba, która przedstawia się jako policjant. Oszuści chcą w ten sposób uspokoić naszą czujność.

Aby nie stać się ofiarą takich oszustw należy przede wszystkich oddzwonić do krewnego, który rzekomo do nas dzwoni lub skontaktować się z innymi członkami rodziny w tej sprawie. Uważajmy, jeżeli przez telefon ktoś próbuje uzyskać nasze dane osobowe czy wypytuje o naszą rodzinę. Nie powinniśmy kontynuować rozmowy, gdy dzwoniąca do nas osoba wzbudza wątpliwości.

Apelujemy również do bliskich osób starszych. Ważne jest, aby uczulać ich na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Można się z nimi umówić, aby kontaktowały się z Wami i pytały o radę, gdy mają wątpliwości.

Poza tym w każdej sytuacji budzącej podejrzenia należy skontaktować się z policją. Funkcjonariusze na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.
iS (KPP)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego