Ełk
Środa, 31 maja 2023 roku, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Szkoły Celne w Ełku

KRUS Ełk apeluje o zachowanie bezpieczeństwa

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2015-08-13
Uwaga na bezpieczeństwo pracy podczas żniw.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Ełku apeluje o zachowanie bezpieczeństwa w okresie wzmożonych prac sezonowych przy zbiorze zbóż i innych płodów rolnych. Latem osoby pracujące w rolnictwie są narażone na zwiększone ryzyko wypadków, z powodu dużego natężenia prac, związanych z nim pośpiechem i wysiłkiem fizycznym, warunkami pogodowymi.

Według danych KRUS, w okresie żniw wypadkom ulega średnio jedna czwarta osób spośród ogółu poszkodowanych w wypadkach przy pracy w gospodarstwach rolnych w skali roku. W tym czasie przyczyną niemal połowy wypadków są upadki osób, około 11% to wypadki związane z pochwyceniem i uderzeniem przez części ruchome maszyn i urządzeń, 12% stanowią zdarzenia spowodowane uderzeniem, przygnieceniem lub pogryzieniem przez zwierzęta inwentarskie.

W ostatnich latach od trzech do pięciu rolników rocznie straciło życie podczas zbioru słomy i siana, np. z powodu niewyłączenia prasy przed rozpoczęciem naprawiania, zakładania sznurka albo usuwania zapchań, zbyt szybkiego rozpoczęcia czynności po unieruchomieniu napędu maszyny. Zagrożeniem dla osób obsługujących kombajny zbożowe są upadki podczas wchodzenia i wychodzenia z kabiny, skaleczenia kończyn ostrymi elementami aparatu tnącego, przygniecenia przez elementy urządzenia oraz pochwycenia i uderzenia przez jej ruchome części. Z kolei podczas transportu objętościowych ładunków dochodzi do upadków wskutek niedozwolonego przebywania osób na przyczepach i wozach. Upadki często też są spowodowane używaniem do prac w gospodarstwie nieodpowiedniego obuwia roboczego i odzieży roboczej. Z raportów Kasy o okolicznościach wypadków spowodowanych upadkiem wynika, że w wyniku poślizgnięcia się, osoby, ratując się przed upadkiem, odruchowo chwytały się prasy, miażdżąc sobie palce dłoni. Zbyt luźna odzież noszona przy obsłudze maszyn, brak osłon przy tych urządzeniach, doprowadza do wielu drastycznych przypadków wciągnięcia osób przez wirujące elementy maszyn.

Do sezonowych zagrożeń dla życia i zdrowia rolników należą porażenia piorunem i nagłe zachorowania, spowodowane długotrwałą wyczerpującą pracą w wysokich temperaturach.

Dariusz Mońko - PT KRUS Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego