infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 31 maja 2023 roku, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Program wymiany młodzieży polsko-niemieckiej w I LO w Ełku

Opublikowano dnia 2016-06-21
W dniach 13.06 - 20.06 uczniowie naszej szkoły brali udział w „Programie wymiany młodzieży polsko-niemieckiej”. Około godziny 14:00 przybyli do Ełku nasi koledzy i koleżanki z Gymnasium St.Christophorus w Werne z opiekunami Panią Carolin Buchner i Panem Christianem Schmidtmanne’em i razem z uczniami I LO udali się na obiad. Po posiłku nastąpiło oficjalne powitanie gości przez pana dyrektora Roberta Hoffmanna w sali gimnastycznej naszej szkoły. Następnie wszyscy zebrani mogli podziwiać występ „Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca –Ełk” pod kierownictwem pana Piotra Witaszczyka. Potem zaprosiliśmy gości do świetlicy szkolnej, gdzie podczas poczęstunku i krótkiego występu naszych szkolnych muzyków –Eryka Wiszenko i Kacpra Kasprzyka pani Marta Hoffmann rozdała naszym gościom upominki i zapoznała wszystkich ze szczegółowym planem wymiany. Projekt wymiany został opracowany przez Panią Martę Hoffmann i zorganizowany dzięki finansowaniu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Starostwa Powiatowego w Ełku i rodziców uczniów biorących udział w wymianie. Dzięki temu 21 uczniów naszej szkoły miało okazję wykorzystać umiejętności zdobyte w czasie lekcji języka niemieckiego i zdobyć nowe doświadczenia.

Kolejny dzień nasi goście rozpoczęli lekcją poprowadzoną przez panią Martę Hoffmann, podczas której mogli poznać polski system edukacji i porównać go z niemieckim. Następnym punktem programu był koncert filharmonii, po którym nasi goście mieli okazję poznać bliżej nasz język ojczysty podczas lekcji przygotowanej przez panią Elżbietę Wesołowską wraz z uczniami naszej szkoły. Wisienką na torcie tego dnia była lekcja języka francuskiego poprowadzona przez pana Sławomira Marchlewskiego. Podczas lekcji uczniowie z Niemiec i Polski poznali najciekawsze miejsca w Polsce. Po południu uczniowie wraz z nauczycielami relaksowali się w parku linowym w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym.

Kolejny dzień, 15.06, nasi niemieccy goście rozpoczęli od spotkania z doktorem Rafałem Żytyńcem - Adiunktem Działu Historycznego Muzeum Historycznego w Ełku, który następnie oprowadził ich po naszym mieście, zapoznając ich z historią Ełku.

Po części edukacyjnej nastąpiła rekreacyjna część tego deszczowego dnia-spływ kajakowy. Uczniowie razem z nauczycielami sprawnie pokonali trasę Straduny-Ełk i w szampańskich nastrojach udali się na kolację. Czwartek uczniowi rozpoczęli lekcją języka angielskiego z panem Mirosławem Bujnowskim. W czasie lekcji uczniowie wzięli udział w quizie, podczas którego sprawdziliśmy ich znajomość Polski. Nie tylko nasi goście bardzo chętnie uczestniczyli w tych zajęciach, okazało się, że znajomość języka angielskiego wśród uczniów I LO jest na najwyższym poziomie. Po kolejnym punkcie programu- prezentacji filmu „Blaszany bębenek” na podstawie powieści niemieckiego noblisty Guntera Grassa pod tym samym tytułem, uczniowie mogli zrelaksować się, rozgrywając mecz siatkówki. Wieczór uczniowie spędzili oglądając wspólnie mecz Polska-Niemcy w eliminacjach Mistrzostw Europy w piłce nożnej. W piątek rano wyruszyliśmy do Stutowa, gdzie zwiedziliśmy niemiecki obóz zagłady „Stuthoff”. Następnie pojechaliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, żeby poznać bardziej współczesną historię Polski i jej wpływ na historię Niemiec. Po wizycie w tym nowoczesnym obiektu udaliśmy się na spacer po Gdańsku. Do Rewy dotarliśmy późnym wieczorem i po kolacji poszliśmy na zasłużony odpoczynek. W sobotę po obfitym śniadaniu udaliśmy się do gdyńskiego akwarium, by spotkać rybkę Nemo i inne ciekawe okazy. Po tej interesującej wizycie pojechaliśmy do Gdyni Orłowo, skąd spacerem wzdłuż brzegu Bałtyku poszliśmy do Sopotu. Po spacerze po sopockim molo poszliśmy na obiad, a następnie wyruszyliśmy do Gdańska, gdzie na własną rękę poznawaliśmy najciekawsze zakątki starej części miasta nad Motławą. Niedzielę uczniowie spędzili relaksując się z podczas rodzinnych spotkań przy grillu, w kinie, na basenie i w innych ciekawych miejscach.

20.06, poniedziałek, to czas pożegnania naszych przyjaciół z Niemiec. Po krótkim spotkaniu w szkole nasi goście wyjechali do Warszawy.

A my czekamy już na nasz wyjazd do Werne 02 września 2016.

Małgorzata Rogowska - koordynator wymiany

Reklama