infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Czwartek, 28 września 2023 roku, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Ełczanin wyłudził ponad 370 tys. zł

Opublikowano dnia 2016-07-11
Blisko 300 zarzutów oszustwa usłyszał mieszkaniec Ełku, który zaciągał pożyczki gotówkowe na dane innych osób.

Oszust działał w 2014 i 2015 roku. Mechanizm, którym się posługiwał był następujący - zamieszczał w intrenecie ogłoszenia o zatrudnieniu i tak zdobywał dane, na które później zaciągał pożyczki. Osoby zainteresowane pracą przesyłały oszustowi swoje dane wraz z zeskanowanym dokumentem tożsamości, a następnie na polecenie „swojego nowego pracodawcy” zakładały konta bankowe. Z tych rachunków przelewały symboliczne kwoty na rachunek oszusta, czym potwierdzały założenie konta. Wtedy oszust otrzymywał dostęp do tych rachunków tworząc tzw. konto techniczne.

Mając dane osoby oraz jej rachunek bankowy 34-latek składał internetowo wnioski o pożyczki gotówkowe, które po przyznaniu kredytu wypłacał. W sumie w taki sposób (na dane kilkudziesięciu osób) wyłudził ponad 370 tysięcy złotych. Działał na terenie całego kraju. Na niektóre osoby brał aż kilkanaście kredytów - od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Białostoccy policjanci ustalili i zatrzymali oszusta. Okazało się, że 34-latek już w przeszłości dokonywał oszustw i z tej przestępczej działalności uczynił sobie stałe źródło dochodu. Sąd zadecydował o jego 3 miesięcznym areszcie.
iS (KWP Białystok)

Reklama