infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 3 października 2023 roku, imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

77. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Opublikowano dnia 2016-09-15
17 września mija 77 lat od najazdu Związku Radzieckiego na Polskę. W Ełku odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie - uczcijmy wspólnie pamięć pomordowanych.

We wrześniu 1939 r., podczas gdy zachodnie terytorium Polski było atakowane przez niemieckie oddziały, ze wschodu Polskę zaatakowało państwo sowieckie. Oddziały radzieckie wkroczyły na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej o świcie 17 września, łamiąc przy tym prawo międzynarodowe.

W starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy zostali rozstrzelani w Katyniu. Setki tysięcy obywateli polskich zostało deportowanych w głąb ZSRR.

W sobotę 17 września 2016 r. o godz. 18.00 w Katedrze Św. Wojciecha w Ełku odprawiona zostanie Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, w intencji poległych za Ojczyznę i o pokój na świecie.

Po mszy zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Placu Katedralnym pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katynia 1940 roku oraz ofiary Smoleńska 2010 roku:
„Jeśli unicestwią - pamięć... Kamienie wołać będą pomordowanym, poległym, zaginionym... nie tylko na "nieludzkiej ziemi" - mieszkańcy Ełku”.
iS (UM Ełk)

Reklama