infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Poniedziałek, 18 czerwca 2018 roku, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

KRUS Ełk o wypadkach

Opublikowano dnia 2016-10-05
Jesień to okres wytężonych prac polowych. Po żniwach kończone są podorywki, trwają orki siewne, nawożenie mineralne, siew ozimin i chemiczne zwalczanie chwastów. Trwają ciężkie prace związane ze zbiorem okopowych warzyw oraz kukurydzy. Pozostają jeszcze do wykonania takie prace polowe jak nawożenie organiczne i orki zimowe. Dochodzi także typowe dla tej pory roku przygotowanie pasz na zimę(głównie z kiszonek liści buraczanych i kukurydzy), okrywanie kopców, różnorodność prac transportowych oraz zaopatrzenie gospodarstw w opał na zimę.

Należy zaznaczyć, że praca jesienią podobnie jak żniwa jest wyjątkowo ciężka, a do tego wykonywana w większości przy sztucznym świetle ze względu na krótkie dni. Jest też pracą złożoną, (bo należy wykorzystywać wiele typów narzędzi maszyn), wyczerpująca ze względu na niskie temperatury, zapylenie gleby podczas suszy, deszcz i wilgoć podczas „mokrej” jesieni, pilną: krótki okres zbioru, zakłócany przez warunki atmosferyczne. W tych warunkach nietrudno o wypadki. Jest ich wtedy najwięcej. Do wielu wypadków dochodzi podczas czyszczenia oraz naprawy maszyn w trakcie pracy lub po jej zakończeniu. Podstawowym błędem popełnianym przez rolników jest naprawa i czyszczenie maszyn bez wyłączenia ich napędu.

Do września br. zgłoszono do KRUS Placówki Terenowej w Ełku 62 wypadki, z czego ponad 50%. to upadki osób w obejściach gospodarskich. Wciąż do wielu wypadków dochodzi podczas obsługi bydła.

Większość tych wypadków spowodowana była brakiem ostrożności, pośpiechem, przemęczeniem, stosowaniem niebezpiecznych metod pracy, bałaganem w obejściach gospodarskich, lekceważenie elementarnych zasad bezpiecznej higieny pracy, używanie nieodpowiedniego obuwia (klapki lub buty o śliskiej podeszwie), bądź też zużytego obuwia oraz nieodpowiedniej odzieży, brak wydzielonych stanowisk dla zwierząt jak również wykonywanie prac pod wpływem alkoholu.

Rolnicy niejednokrotnie zgłaszają wypadki po znacznym upływie czasu tłumacząc niewiedza o konieczności niezwłocznego zgłaszania wypadków. Dlatego tez KRUS przypomina rolnikom, że wypadki należy zgłaszać jak najszybciej tzn. bez zbędnej zwłoki, ponieważ zbędna zwłoka w zgłoszeniu może mieć wpływ na ustalenie okoliczności i przyczyny zdarzenia, a co za tym idzie uznania go za wypadek przy pracy rolniczej.

Dariusz Mońko
PT KRUS Ełk


Reklama