infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 3 października 2023 roku, imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

Oświadczenie Ełckiej Kurii Diecezjalnej

Opublikowano dnia 2016-10-28
Oświadczenie Ełckiej Kurii Diecezjalnej w sprawie nieodpowiedniego zachowania księży diecezji ełckiej.

Ełcka Kuria Diecezjalna opublikowała dziś na swojej stronie internetowej oświadczenie następującej treści:

„W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą skandalicznych czynów dwóch kapłanów diecezji ełckiej (ks. Michała Stankiewicza i ks. Pawła Markowskiego), oraz wobec pomówień dotyczących Caritas Diecezji Ełckiej i jej Dyrektora, przekazujemy następujące oświadczenie:
– ks. Michał Stankiewicz został zawieszony w czynnościach kapłańskich, otrzymał zakaz noszenia stroju duchownego i został odwołany z parafii, w której pracował w maju br., gdy tylko wyszła na jaw sprawdzona informacja o jego niewłaściwym zachowaniu
– ks. Paweł Markowski został zawieszony w czynnościach kapłańskich, otrzymał zakaz noszenia stroju duchownego i został odwołany z parafii, w której pracował w październiku br., po opublikowaniu oczerniającego go materiału i po rozmowie biskupem ełckim

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu tego, iż niektórzy kapłani sprzeniewierzają się świętości powołania kapłańskiego i modlimy się za tych kapłanów oraz za Wspólnotę Kościoła, która przez ich grzechy została zraniona.

Ponadto wobec nasilających się i niepotwierdzonych pomówień oraz publicznego znieważania ks. Dariusza Kruczyńskiego, Dyrektora Caritas Diecezji Ełckiej, bp Jerzy Mazur, po zasięgnięciu opinii szerszego grona doradczego, postanowił przyjąć wcześniejsza prośbę ks. Dariusza, w której dla dobra Kościoła i instytucji Caritas poddał się decyzji Biskupa Ordynariusza. Biskup Ełcki podjął decyzję, by na czas, gdy sytuacja jest badana i sprawdzana, zawiesić ks. Dariusza Kruczyńskiego na urzędzie Dyrektora Caritas Diecezji Ełckiej. Obowiązki Dyrektora na ten czas pełnić będzie ks. Maciej Gilewski, dotychczasowy Wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej…”

Sprostowanie
wydane przez Ełcką Kurię Diecezjalną dnia 29.10.2016

„W związku z błędną interpretacją komunikatu z dn. 28.10.2016 roku pragniemy doprecyzować niektóre informacje zawarte w w/w komunikacie dotyczące m.in. osoby Księdza Dariusza Kruczyńskiego Dyrektora Caritas Diecezji Ełckiej.
Błędna interpretacja tekstu pozwoliła niektórym czytelnikom dojść do nieprawidłowych wniosków, które prostujemy:
Ks. Dariusz Kruczyński jest nadal Dyrektorem Caritas Diecezji Ełckiej a jedynie na czas wyjaśnienia sprawy i szerzącego się w mediach antyklerykalizmu został odsunięty od pełnionych obowiązków – pragniemy zauważyć: nie pozbawiony urzędu, ale odsunięty. Podczas tego okresu będzie go reprezentował Ks. Maciej Gilewski zastępca dyrektora Caritas diecezji ełckiej. Na osobę Księdza Dariusza Kruczyńskiego nie została nałożona żadna kara kanoniczna tak jak na innych wspomnianych w komunikacie księży. Sprawy Księdza Dariusza Kruczyńskiego nie należy łączyć ze sprawami pozostałych dwóch księży. Ksiądz Dariusz nie jest w żadnych karach kanonicznych czy kościelnych, może nadal spełniać wszystkie funkcje związane z posługą kapłańską czy duszpasterską. Ze względu na dobro instytucji Caritas został odsunięty na czas wyjaśniania poruszonych kwestii finansowych.”
iS (Ełcka Kuria Diecezjalna)

Reklama