infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Czwartek, 28 września 2023 roku, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Ełczanie przetestują mobilne dowody osobiste

Opublikowano dnia 2017-03-29
Dzięki staraniom ełckiego samorządu już w maju 2017 r. mieszkańcy Ełku, jako jedni z pierwszych w kraju, będą mogli wziąć udział w pilotażowym programie „mDokumenty” i przetestować mobilny dowód osobisty w telefonach komórkowych.

Fot. UM Ełk
Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz jeszcze w październiku ubiegłego roku spotkał się w Warszawie z Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską. Podczas spotkania Prezydent zaproponował udział samorządu oraz jego mieszkańców w pilotażowym programie Ministerstwa Cyfryzacji i chęć przetestowania wdrażanej usługi mobilnego dowodu osobistego w telefonach komórkowych. Prośba została pozytywnie rozpatrzona i Ełk został jednym z dwóch miast w Polsce, obok Łodzi, w których będzie testowany program ministerstwa. Testy rozpoczną się już w maju tego roku i potrwają do końca czerwca. W kwietniu 2017 r. Prezydent Ełku podpisze stosowne porozumienie w tej sprawie z Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską.

Program „mDokumenty” Ministerstwa Cyfryzacji ma na celu ograniczenie potrzeby korzystania z tradycyjnej, papierowej lub plastikowej formy dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji realizować go będzie we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z nowych rozwiązań informatycznych będą korzystać zarówno obywatele, jak i państwo.

Obecnie telefon komórkowy jest niezbędnym urządzeniem osobistym człowieka. Nasz smartfon jest swoistym centrum dowodzenia. Za jego pośrednictwem możemy już nie tylko wykonywać połączenia głosowe, ale bez ruszania się z miejsca kupić bilety do kina czy teatru, opłacić rachunki, zrobić zakupy, zamówić lub wysłać dowolną rzecz z dowolnego krańca świata – mówi Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Już wkrótce usługa elektroniczna mobilnych dokumentów będzie dostępna dla osób lubiących nowinki informatyczne, a także dla wygody. Będzie można spokojnie zostawić portfel w domu i korzystać z dokumentów przy pomocy smartfona. Jednak będzie to usługa nie obowiązkowa i nadal będzie można używać dokumentów tradycyjnych.

Cieszę się że ministerstwo dostrzegło nasz potencjał społeczno-gospodarczy i umożliwi wzięcie udziału w testowaniu nowych rozwiązań technologicznych, które mają usprawnić życie obywateli miasta. Wierzę że w niedługiej przyszłości będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych ciekawych projektach ministerstwa – dodał Tomasz Andrukiewicz.

W następnych etapach ministerialnego projektu będą wdrażane kolejne mobile dokumenty takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, a także ubezpieczenie OC. Następnie w 2018 roku, będą wdrażane dokumenty służące przedsiębiorcom.

Równolegle do programu „mDokumenty” ministerstwo wdraża projekt wymiany dowodów osobistych, który zostanie uruchomiony od 2019 r. Dokumenty będą wyposażone w chip z zakodowanymi danymi biometrycznymi (takimi jak: wizerunek twarzy, zapis linii papilarnych palców, zapis obrazu tęczówki), które mają na celu eliminację fałszerstw lub stanowić kod dostępu. Tego typu rozwiązania dadzą możliwość podpisu elektronicznego czy rejestracji u lekarza. Wymiana wszystkich potrwa prawdopodobnie do 2028 r.
ie (UM Ełk)

Reklama