infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 3 października 2023 roku, imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

Ełccy saperzy obchodzili swoje święto

Opublikowano dnia 2017-04-20
Obchody „Dnia Sapera” w Ełku odbyły się dziś w Miejscu Pamięci Saperskiej przy ul. Kościuszki, na terenie byłych koszar.

Dzień Sapera upamiętnia wydarzenia z 16 kwietnia 1945 roku, kiedy to żołnierze I Armii Wojska Polskiego przystąpili do forsowania Odry i Nysy Łużyckiej. W tym roku przypada 72. rocznica tego heroicznego wyczynu polskich saperów. Uroczystości dnia Sapera w Ełku co roku organizuje ełckie koło Stowarzyszenia Saperów Polskich.

Ełccy saperzy funkcjonują od początku swego istnienia w świadomości lokalnej społeczności jako wojsko znane z ofiarności, odpowiedzialności i niezawodności. Spotkanie upamiętniające ich zasługi dla Ziemi Mazurskiej odbyło się dziś przed pomnikiem przy ul. Kościuszki. Były przemówienia i podziękowania, Odznakę Honorową „Za Rozminowanie Kraju" od Stowarzyszania Saperów Polskich otrzymał starszy chorąży rezerwy Maciej Gorczyca.

Na koniec uroczystości pod pomnikiem ku chwale poległym w czasie rozminowywania Ziemi Mazurskiej złożono kwiaty i zapalono znicze.
ie

Reklama