infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Czwartek, 28 września 2023 roku, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Prezydent Ełku odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi”

Opublikowano dnia 2017-05-30
„Za szczególne zasługi w działalności społecznej i samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej” Złotym Krzyżem uhonorowany został Tomasz Andrukiewicz Prezydent Miasta Ełku. Odznaczenie odebrał osobiście z rąk Andrzeja Dudy Prezydenta RP. Uroczystość odbyła się 29 maja w Pałacu Prezydenckim.

Fot. UM Ełk
Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe włodarzom powiatów, miast i gmin, zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, odznaczone zostały 42 osoby.

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent RP odznaczył 9 osób „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”, 18 osób „Złotym Krzyżem Zasługi” oraz 15 osób „Srebrnym Krzyżem Zasługi”.

W tym roku Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz został uhonorowany „Złotym Krzyżem Zasługi” przyznanym za „działalność społeczną i samorządową oraz na rzecz społeczności lokalnej”. Natomiast trzy lata wcześniej, tj. w 2014 r. gospodarz Ełku otrzymał „Srebrny Krzyż Zasługi” za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Prezydent RP Andrzej Duda w swoim poniedziałkowym wystąpieniu z okazji obchodów Dania Samorządu Terytorialnego podkreślił, że samorząd stanowi jeden z najważniejszych elementów ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej. Zaznaczył, że pojęcie „samorządu” oznacza decentralizację władzy państwowej realizowaną poprzez zasadę subsydiarności, tj. pomocniczości. Tym samym oznacza to, że władza powinna być w jak największym stopniu w rękach zwykłych ludzi - samorządów lokalnych.

Prezydent Polski dziękował wszystkim zebranym, a przede wszystkim odznaczonym Krzyżami Zasługi włodarzom powiatów, miast i gmin za działalność społeczną, samorządową oraz na rzecz społeczności lokalnej. - Dziękuję za tę służbę dla swoich, dla tych najbliższych, dla sąsiadów, współmieszkańców, dla swojej gminy, powiatu, województwa, regionu, ale dziękuję także, że poprzez tę służbę czynnie uczestniczycie państwo w budowaniu potencjału dowodzenia Rzeczypospolitej, czyli nas wszystkich - mówił. Prezydent podkreślał jednocześnie, że podziękowania należą się także współpracownikom i mieszkańcom tych regionów, ponieważ to oni każdego dnia wspierają i czynnie włączają się w realizację zadań służące każdej ze społeczności.

Tomasz Andrukiewicz – włodarz naszego miasta, odbierając z rąk Prezydenta Andrzej Dudy „Złoty Krzyż Zasługi”, podkreślił, że traktuje to wyjątkowe odznaczenie, jako przyznane wszystkim mieszkańcom Ełku. Ponieważ to oni każdego dnia zgłaszając swoje pomysły czy propozycje działania, aktywnie współzarządzają miastem.

W swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda zaznaczył również, że istotnym zadaniem władzy centralnej jest tworzenie warunków umożliwiających samorządom lokalnym rozwój w różnych obszarach życia gospodarczego i społecznego oraz wykorzystywanie posiadanego potencjału. Podkreślał, że celem proponowanych i wprowadzanych w kraju zmian jest m.in. podniesienie poziomu jakości życia mieszkańców poszczególnych obszarów Polski oraz zwiększenie liczby miejsc pracy i wzrost wynagrodzeń. Podejmowane działania mają również prowadzić do stopniowego wyrównywania różnic w poziomie rozwoju różnych regionów, a tym samym zbliżenia się do poziomu rozwojowego krajów Europy Zachodniej.

Ocenił jednocześnie, że istotną kwestią jest współdziałanie. - Proszę, abyście na wszystkie zmiany, które są realizowane i dotyczą samorządu terytorialnego patrzyli w sposób niezwykle uważny, byście się temu przyglądali i analizowali i czuli ten potencjał i siłę, by wyrazić głos - powiedział Andrzej Duda. Prosił samorządowców o pozytywne, krytyczne, ale jednocześnie życzliwe podejście.

Prezydent RP wyraził także zadowolenie z powodu otwartości przedstawicieli samorządów na dyskusję dotyczącą tematu przyszłych rozwiązań ustrojowych, przed jakimi staje aktualnie samorząd terytorialny.

Na koniec wystąpienia Prezydent Andrzej Duda jeszcze raz podziękował za trudy codziennej służby na rzecz rozwoju samorządów i kraju. Życzył również satysfakcji z dobrze wykonanych zadań i szacunku mieszkańców.
UM Ełk

Reklama