infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Czwartek, 28 września 2023 roku, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Akcja Uwalniania Książek w Ełku

Opublikowano dnia 2017-05-30
13 czerwca 2017 r. szkoły ponadgimnazjalne miasta Ełk połączą siły i wezmą udział w XIV edycji Ogólnopolskiej Akcji Uwalniania Książek, czyli Bookcrossing. Święto Wolnej Książki jest adresowane do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi.

Statystyki są zatrważające. Od wielu lat odnotowuje się regularny spadek czytelnictwa. Przeciętny Kowalski nie ma czasu zainteresować się nowościami na rynku książki, nie zna ciekawych tytułów, nie ma czasu pójść do miejskiej biblioteki. Pochłania go praca, dom, rodzina, czasem jakiś sport albo życie towarzyskie. Gdy już nachodzi go ochota, by pójść do księgarni i kupić jakąś lekturę, odstrasza go cena. Może innym razem – myśli, opuszczając księgarnię. Bookcrossing wychodzi temu naprzeciw. Trudno zdobyć książkę? A więc książki wychodzą do nas.

Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Bookcrossing to społeczna, ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania.

Tegoroczny Bookcrossing odbędzie się 13 czerwca w Galerii Brama Mazur w godzinach 10.00 - 13.00. Aby zachęcić społeczność lokalną do czytania zaplanowano na ten dzień wiele atrakcji, np. teatrzyk kukiełkowy na podstawie wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy, malowanie twarzy, bańki mydlane, pokaz dronów skonstruowanych przez uczniów, wspólne czytanie fragmentów ulubionych książek, występy artystyczne oraz słodki poczęstunek. Jednak akcja zorganizowana przez szkoły ponadgimnazjalne naszego miasta będzie polegać przede wszystkim na uwalnianiu książek, czyli rozdawaniu ich wszystkim ludziom i zachęcaniu do przeczytania, a w późniejszym czasie – do dalszego wędrowania.

Zapraszamy wszystkich chętnych – i małych i dużych - do wzięcia udziału w akcji zorganizowanej przez ełckie szkoły. Wierzymy, że akcja odbije się szerokim echem w całej Polsce, stając się ważnym krokiem na drodze do lepszej przyszłości. Lepszej - bo pełnej uwolnionych książek i zaczytanych w nich ludzi.

Jeśli nie masz co zrobić z niepotrzebną książką – nie wywalaj jej! Przynieś ją 13 czerwca do Galerii Brama Mazur w Ełku, a na pewno znajdzie nowego czytelnika!

Uwalniaj książki, dziel się z innymi radością czytania. To takie proste!

Odkrywaj, czytaj, uwalniaj!
Katarzyna Mosiej

Reklama