infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 3 października 2023 roku, imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska ponownie w Ełku

Opublikowano dnia 2017-07-21
W ełckim szpitalu Pro-Medica testowany jest ministerialny program pilotażowy, dzięki któremu rodzice, za pośrednictwem pełnomocnika szpitalnego mogą zgłosić w USC urodzenie swojego dziecka. Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska odwiedziła Oddział Ginekologiczno - Położniczy, gdzie m.in. spotkała się z mamami.

Fot. UM Ełk
W poniedziałek 17 lipca rozpoczął się w Ełku nowy program pilotażowy Ministerstwa Cyfryzacji, tym razem dotyczący zgłaszania w USC urodzenia dziecka za pośrednictwem pełnomocnika szpitalnego. W związku z tym w piątek 21 lipca Minister Anna Streżyńska odwiedziła Oddział Ginekologiczno - Położniczy ełckiego szpitala Pro-Medica, gdzie spotkała się z pacjentkami. Wizyta miała na celu m.in. zapoznanie się z funkcjonowaniem programu oraz zebranie opinii mam, które skorzystały z oferowanej przez szpital pomocy z załatwieniu formalności po urodzeniu dziecka. Program służy zebraniu informacji, które elementy rejestracji narodzin dziecka rodzice chcieliby zachować dla siebie, gdyż proces ten jest związany z określonymi emocjami i uczuciami. Dlatego ważne jest, żeby zbadać, gdzie faktycznie potrzebne jest wsparcie pełnomocnika i rozwiązań cyfrowych.

Po wizycie w szpitalu Pro-Medica Pani Minister spotkała się z prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem oraz dziennikarzami w Urzędzie Miasta. Przedstawiła wówczas pozytywną opinię na temat funkcjonowania programu pilotażowego na tym etapie.

Szukamy komfortowych i najprostszych sposobów umożliwiających kontakt mieszkańców z administracją – szczególnie w takiej sytuacji, jaką są narodziny dziecka. W Ełku program pilotażowy sprawdza się, ponieważ Ełk jest miastem, które jest blisko mieszkańców. W samorządach powinno być właśnie tak, że w przebiegających procesach powinna uczestniczyć społeczność lokalna – powiedziała Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska.

Pani Minister przedstawiła także plany dalszego rozwoju i ostatecznego wdrożenia programu na obszarze całego kraju. Zebrane opinie w trakcie pilotażu posłużą wdrożeniu pod koniec tego roku usługi cyfrowej.

Cieszę się, że po raz kolejny Ełk stał się miastem, w którym Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się wdrożyć pilotażowy program służący mieszkańcom naszego kraju. Zależało nam na tym, by ponownie znaleźć się w czołówce polskich miast, które testują najnowsze rozwiązania informatyczne. Dzięki zbadaniu opinii pacjentek ełckiego szpitala oraz zaangażowaniu pracowników w koordynację pilotażowych działań, możemy przyczynić się do usprawnienia, zaplanowanych do wdrożenia, ogólnopolskich procedur rejestracji w USC urodzonych w szpitalach dzieci – powiedział prezydent Tomasz Andrukiewicz.

Więcej o programie:

Rodzice, których dziecko urodzi się w ełckim szpitalu, mogą już skorzystać z możliwości rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego za pośrednictwem pełnomocnika szpitalnego, który w ich imieniu załatwi wszelkie związane z tym formalności.

Program ten ma pomóc przede wszystkim rodzicom w załatwianiu formalności związanych z rejestracją urodzonego dziecka. Skorzystają z niego nie tylko ełczanie, ale również wszyscy rodzice spoza Ełku, których dzieci urodzą się w szpitalu Pro-Medica w Ełku.

Pilotaż posłuży do zebrania opinii rodziców na temat proponowanej usługi i jej przydatności w załatwianiu formalności w USC. Docelowo, na podstawie zebranych informacji planowane jest opracowanie i wprowadzenie, jeszcze w grudniu bieżącego roku elektronicznego systemu umożliwiającego zgłoszenie urodzenia dziecka w szpitalach na terenie całej Polski, zorientowanego na potrzeby osób zgłaszających urodzenie.

Działania te realizowane będą do 6 grudnia 2017 r. w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji, Prezydentem Miasta Ełku oraz Szpitalem Pro – Medica Sp. z o.o.
UM Ełk

Reklama