infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Piątek, 26 kwietnia 2024 roku, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Program polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w I LO w Ełku

2017-09-13
W dniach 02.09.2017-09.09.2017 w I Liceum Ogólnokształcącym im S. Żeromskiego w Ełku odbywał się po raz drugi program „Polsko-niemieckiej wymiany młodzieży ”.

Projekt wymiany został opracowany przez panią Martę Hoffmann i zorganizowany dzięki finansowaniu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Starostwa Powiatowego w Ełku i rodziców uczniów biorących udział w wymianie.

Celem wymiany jest zacieśnienie współpracy pomiędzy I LO w Ełku a Gymanasium St.Christophorus w Werne, rozpropagowanie nauki języka niemieckiego wśród polskich uczniów, zapoznanie uczniów z Niemiec z historią stosunków polsko-niemieckich, z kulturą i sztuką Polski, z językiem polskim i kulturą życia codziennego naszego kraju, polskim systemem szkolnictwa oraz zburzenie uprzedzeń na temat Polski i Polaków. Ponadto uczniowie I LO będą mieli okazję wykorzystać umiejętności zdobyte podczas lekcji j. niemieckiego.

Nasi koledzy i koleżanki z Gymnasium St.Christophorus w Werne z opiekunami, panią Simone Birkholz i panem Manfredem Matz’em, przybyli do Ełku w sobotę wieczorem.
Niedziela była dniem odpoczynku po podróży. Uczniowie spędzili czas z polskimi rodzinami, a wieczorem wszyscy wybrali się na kręgle.

W poniedziałek (04.09) uczniowie i uczennice I LO wraz z kolegami wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2017/2018. Następnie wszyscy spotkali się w sali 306. Tam nastąpiło oficjalne powitanie grupy z Werne połączone z wręczeniem prezentów i małym poczęstunkiem. Koledzy i koleżanki z Niemiec wzięli udział w kursie języka polskiego, który poprowadziła pani Marta Hoffmann. Po przerwie obiadowej wszyscy uczestnicy wymiany uczyli się tanecznych kroków pod okiem instruktorki pani Anny Wolskiej. Warsztaty taneczne były znakomitą okazją do zacieśnienia więzi między wszystkimi uczestnikami programu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

W kolejnym dniu (05.09) uczniowie i uczennice z Werne po raz kolejny mieli okazję poznać bliżej język polski w czasie kursu prowadzonego przez panią Martę Hoffmann. Następnie wszyscy uczestnicy wymiany przygotowali świetlicę szkolną do warsztatów plastycznych. Były to warsztaty plastyczne z malowania intuicyjnego, prowadzone przez panią Bożeną Bieleniewicz. Każdy uczestnik warsztatów miał okazję stworzyć unikatowe dzieło sztuki.

We środę odbyła się wycieczka na trasie: Ełk, Św. Lipka, Gierłoż, Giżycko, Ełk. Po zbiórce o godzinie 7.15 grupa wyruszyła do Świętej Lipki, gdzie zwiedzaliśmy Sanktuarium Maryjne. W bazylice można było podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami oraz wysłuchać krótkiego koncertu organowego. Następnie udaliśmy się do Gierłoży, gdzie zwiedziliśmy Wilczy Szaniec (niem. Wolfsshanze) - kwaterę główną Wodza Trzeciej Rzeszy. Ta mazurska siedziba Hitlera była doskonale zabezpieczona i pozostała ukryta do końca II wojny światowej. Potężne betonowe bloki oraz bunkry do dziś wywołują u zwiedzających prawdziwy dreszcz emocji. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Giżycka. Spacerowaliśmy promenadą nad jeziorem Niegocin w kierunku Portu Żeglugi Mazurskiej, podziwialiśmy zabytkowy most obrotowy na kanale giżyckim oraz poznaliśmy historię największej atrakcji miasta - Twierdzy Boyen.

Następny dzień uczestnicy wymiany spędzili w szkole. Rano polscy uczniowie uczestniczyli w lekcjach, natomiast ich koledzy z Niemiec uczyli się języka polskiego pod okiem pani Marty Hoffmann. Po obiedzie wszyscy uczestnicy wymiany ćwiczyli z piłkami na sali gimnastycznej razem z nauczycielką wychowania fizycznego, panią Alicją Bogdan. Następnie rozegrany został mecz siatkówki pod nadzorem opiekuna grupy z Werne pana Manfreda Matz’a. Po sportowych zmaganiach nadszedł czas na sesję zdjęciową, której efekty będzie można podziwiać w przyszłym tygodniu.

Ostatni dzień programu był równie ciekawy jak dni poprzednie. Po kursie języka polskiego wysłuchaliśmy wykładu pana doktora Rafała Żytyńca - adiunkta Działu Historycznego Muzeum Historycznego w Ełku. Było to ciekawy wykład na temat historii naszego miasta i okolic.

Po zajęciach udaliśmy się na wspólny obiad do ”Pierogarni babci Frani”. Każdy uczestnik mógł wybrać inny smak pierogów, więc spróbowaliśmy wszystkiego, co było w karcie. Po wyśmienitym obiedzie poszliśmy do Planet Cinema zobaczyć ekranizację popularnej powieści Stephena Kinga pod tytułem „To”.

Na zakończenie każdy z uczestników wymiany otrzymał certyfikat udziału w programie. Był to wspaniały czas zarówno dla uczniów „Czerwonego” jak i ich gości z Niemiec. Można śmiało powiedzieć, że cele programu zostały zrealizowane. Wszyscy czekają już niecierpliwie na wyjazd w październiku do szkoły w Werne.

Małgorzata Rogowska

Reklama