infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Niedziela, 24 września 2023 roku, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Wizyta uczniów I LO im. S. Żeromskiego w St.Christophorus Gymnasium w Werne an der Lippe

Opublikowano dnia 2017-10-23
Od 13.10.17 do 21.10.2017 r. grupa młodzieży z I LO w Ełku wraz z opiekunkami, panią Martą Hoffmann i panią Małgorzatą Rogowską, przebywała z wizytą w St.Christophorus Gymnasium w Werne an der Lippe. Był to drugi etap „Programu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej” finansowanego ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), I LO w Ełku, Starostwa Powiatowego w Ełku i rodziców uczniów biorących udział w wymianie.

Część pierwsza programu – wizyta uczniów z Niemiec wraz z opiekunami, panią Simone Birkholz i panem Manfredem Matz’em - odbyła się we wrześniu tego roku.

W czasie programu realizowanego w Niemczech polscy uczestnicy mieli okazję poznać okolicę Zagłębia Ruhry.

W piątek ok. 14:00 uczestnicy wymiany dotarli do Werne, gdzie przywitała ich grupa nauczycieli, uczniów i rodziców z Gymnasium St.Christophorus. Weekend to czas spędzony z nowymi przyjaciółmi i ich rodzinami. W programie: zwiedzanie Munster, spacery po słonecznym Werne i poznawanie uroczych zakątków Dortmundu.

W poniedziałek nastąpiło oficjalne powitanie w szkole przez pana dyrektora Schroer’a. Następnie wraz z panią Doris Liedtke uczniowie i uczennice wyruszyli w kierunku Oberhausen. Tam głównym punktem programu było zwiedzanie wystawy w Aquarium „SEA LIFE -OBERHAUSEN”. Jest to cudowne miejsce, w którym można podziwiać podwodny świat oraz wysłuchać wykładu na temat prowadzonej tam hodowli rekinów. Grupa wybrała się również do ogromnego centrum handlowego CentrO – które stanowi część kompleksu komercyjnego "Neue Mitte".

W kolejnym dniu programu grupa udała się wraz z panią Simone Birkholz do Dortmundu. Pierwszym punktem było zwiedzanie stadionu piłkarskiego Signal Induna, na którym rozgrywane są mecze klubu piłkarskiego Borussia Dortmund. Jest on szóstym co do wielkości stadionem w Europie. Obiekt stworzony na potrzeby mistrzostw świata w 1974 stał się jednym z najsłynniejszych stadionów świata, dziś kojarzy się głównie z żywiołowo reagującą widownią kibicującą Borussii Dortmund. Na potrzeby mistrzostw świata z 2006 stadion po raz kolejny został powiększony do 83 tysięcy miejsc. Obecnie jest to największy stadion w Niemczech. Po południu grupa wybrała się do DASA – Arbeitswelt Ausstellung (Working World Exhibition). Jest to niezwykłe miejsce, w którym zwiedzający mogą zobaczyć, jak przed laty wyglądała praca w wielu zawodach, jakich maszyn używano i jak organizowano sobie pracę. Ponadto można wypróbować działanie wielu urządzeń, zarówno współczesnych jak też tych używanych przed laty.

W środę razem z panią Simone Birkholz grupa z I LO pojechała do Kolonii. Tam uczniowie spacerowali po starym mieście i zwiedzali Katedrę św. Piotra i Najświętszej Marii Panny (Hohe Domkirche St. Peter und Maria). Jest to nie tylko najwyższa katolicka świątynia na świecie, najważniejszy kościół Niemiec, ale również jeden z najbardziej znanych przykładów gotyku i główny obiekt inspiracji twórców neogotyku. Rocznie odwiedza ją 6 mln osób (prawie 16,5 tysiąca dziennie).

Następny dzień to zwiedzanie szkoły „Gymnasium St.Chrostophorus” wraz z panem dyrektorem Nielesem Hackenesem, a potem udział w lekcjach razem z niemieckimi koleżankami i kolegami. Po zajęciach w szkole grupa wyruszyła do centrum Werene, gdzie wzięła udział w grze miejskiej przygotowanej przez uczniów St.Christophorus Gymnasium. Był to bardzo dobry sposób na poznanie ciekawych zakątków miasta. Następnym punktem tego dnia było spotkanie w ratuszu z burmistrzem Werne, panem Lotherem Christem. Po spotkaniu kontynuowano grę w mieście, a po jej zakończeniu w hali sportowej szkoły uczniowie poznali kilka typowo niemieckich gier z piłką. Ten dzień grupa zakończyła grillem na terenie szkoły.

Ostatniego dnia pobytu w Werne uczniowie i uczennice I LO spotkali się z przedstawicielem Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie, panem Michałem Żytyńcem. Jest on absolwentem naszego liceum, a obecnie pracownikiem Uniwersytetu oraz fundacji Fridricha Naumanna. Towarzyszył mu przedstawiciel fundacji, pan Moritz Eulenburg. Panowie zachęcali uczniów do skorzystania z oferty edukacyjnej Viadriny oraz opowiedzieli o stypendiach fundacji. Następie młodzież i nauczycielki wymienili się z niemieckimi partnerami spostrzeżeniami dotyczącymi programu wymiany. Po pizzy w szkolnej sali grupa wyruszyła w drogę powrotną do Ełku.

Był to cudowny czas. Uczniowie i uczennice mieli okazję wykorzystać umiejętności zdobyte w czasie lekcji języka niemieckiego w praktyce. Poza tym była to wspaniała okazją zweryfikowania wyobrażeń na temat Niemców i ich kraju. Był to również program pozwalający na zobaczenie ciekawych zakątków Zagłębia Ruhry i rozbudzenie w uczniach ciekawości krajem sąsiadów oraz zachęta do nauki języka niemieckiego.

Już wkrótce panie Marta Hoffman i Małgorzata Rogowska wraz z niemieckimi partnerami rozpoczną przygotowania do kolejnego programu.

Małgorzata Rogowska

Reklama