infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Poniedziałek, 17 grudnia 2018 roku, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Rusza budowa Parku Odkrywców Kolei

Opublikowano dnia 2018-02-13
Ełcki ratusz rozstrzygnął przetarg na realizację kolejnego etapu przebudowy Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Do połowy sierpnia tego roku na terenie EKW ma powstać Park Odkrywców Kolei.

Fot. UM Ełk
Zakończyło się postępowanie przetargowe na realizację drugiego etapu rewitalizacji i zagospodarowania terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego w Ełku. Wykonawcą inwestycji będzie firma PHU MASTER Łukasz Staniszewski z Ełku. Wartość inwestycji to 4 mln zł (3,4 mln zł dofinansowanie z funduszy unijnych, 600 tys. zł wkład własny miasta).

Prace będą polegały na m.in. utworzeniu Parku Odkrywców Kolei - miejsca, które stanie się sercem aktywizacji społecznej i edukacyjnej mieszkańców miasta oraz nową atrakcją turystyczną. Na terenie parku zostaną zainstalowane urządzenia, które pozwolą w prosty sposób pokazać zasady fizyki, które wykorzystywane są w pracy kolei wąskotorowej - m.in. karuzela z przekładniami, górka rozrządu, tłok pneumatyczny, magnetyczne piłki, wielokrążek, elektromotywa, silnik parowy, drezyny, huśtawka przegubowa ze sprężyną na łożysku, magnetyczne obręcze.

Ponadto wykonane zostaną prace polegające na: uporządkowaniu i zagospodarowaniu 1 ha północno-wschodniej części terenu EKW pod edukacyjny Park Odkrywców Kolei, wykonaniu chodników i parkingów, przebudowie drogi wewnętrznej, wschodniego ogrodzenia działki, wykonaniu terenów zielonych z nowymi nasadzeniami zieleni parkowej i zainstalowanie oświetlenia oraz koszy na śmieci i ławeczek.

Przewidywany termin zakończenia prac to 10 sierpnia 2018 r.
ie (UM Ełk)

Reklama