infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Poniedziałek, 20 maja 2019 roku, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Nagrody "Ełcki Bocian" 2018 wręczone

Opublikowano dnia 2018-04-20
Powiększyło się grono zasłużonych dla powiatu ełckiego. Po raz 13 wyróżniono osoby i instytucje, które promują i przyczyniają się do rozwoju powiatu. Gala „Ełcki Bocian” 2018 odbyła się wczoraj w Zespole Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku.

Fot. Powiat Ełk
Nagroda „Ełcki Bocian”, ustanowiona przez Radę Powiatu Ełckiego, przyznawana jest w ośmiu kategoriach. W edukacji i wychowaniu wyróżnienie otrzymał Jerzy Romanowski – nauczyciel fizyki matematyki, pasjonatów szachów, który od ponad 20 lat prowadzi zajęcia oraz organizuje turnieje szachowe o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym. Drugie wyróżnienie otrzymał Zdzisław Kobierecki, który w latach 1999–2017 pełnił funkcję dyrektora Gimnazjum w Kalinowie. Tworzenie gimnazjum od podstaw stało się jego pasją, dzięki czemu jest to placówka na wysokim poziomie. Starania dyrektora przyczyniły się do wybudowania sali gimnastycznej w Kalinowie. Nagroda „Ełcki Bocian” 2018 w kategorii edukacja i wychowanie trafiła do Stowarzyszenia Oratorium im. Św. Jana Bosko w Ełku, które pełni funkcje wychowawcze i opiekuńcze w środowisku dzieci i młodzieży. Organizuje wiele przedsięwzięć, dzięki którym mogą one aktywnie spędzać czas w gronie rówieśników.

W kategorii kultura fizyczna, turystyka i ekologia wyróżnienia otrzymały dwie sportsmenki: żeglarka Magdalena Daniszewska i kolarka Olga Wasiuk. Nagrodę „Ełcki Bocian” 2018 w tej kategorii otrzymał zaś Tadeusz Biryło - trener boksu w klubie bokserskim „Mazur”. To w Ełku pod jego okiem wyrośli tacy pięściarze jak Grzegorz Jabłoński – srebrny medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy, olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski. Podobnymi sukcesami cieszyli się Tomasz Krupiński, Wojciech Pawłowski, Marek Kaszkiet, Ryszard Gręś, Zbigniew Tyszkiewicz i inni. Z zawodników, których kariera zawodnicza trwa, obecnie największe sukcesy święci Michał Syrowatka czy bracia Samełko.

Trzecia kategoria, kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego, przyniosła dwóch wyróżnionych. Waldemar Pieńkowski od lat mocno zaangażowany jest w ratowanie architektury sakralnej na terenie powiatu ełckiego, a Tomasz Szulc, jako prezes Stowarzyszenia Historycznego „Granica”, swoje działania realizuje poprzez rozbudzanie i pogłębianie wśród młodzieży i osób dorosłych zainteresowań historią, szczególnie funkcjonującą w lokalnej i regionalnej świadomości społecznej. Nagrodę „Ełcki Bocian” 2018 otrzymał Andrzej Nosel zajmujący się malarstwem i rzeźbiarstwem, organizujący różne wystawy malarskie oraz wiele plenerów malarsko-rzeźbiarskich z udziałem artystów zagranicznych.

Za rozwój i wspieranie przedsiębiorczości wyróżnienie odebrał Włodzimierz Szelążek - Członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie. Nagroda „Ełcki Bocian” 2018 „poleciała” zaś do Bogusława Wisowatego, który buduje m.in. drogi, hale produkcyjne, jest właścicielem tartaku. Wspiera ełckich deweloperów w wielu zadaniach w zakresie budownictwa mieszkalnego. Jego działalność wspomaga rozwój innych firm, ułatwia im realizację własnych działań.

W kategorii rozwój samorządności lokalnej kapituła przyznała wyłącznie główną nagrodę. Otrzymał ją Piotr Artur Gajewski – wieloletni radny powiatu ełckiego, przewodniczący rady, a obecnie dyrektor Departamentu Rozwoju Systemów w Ministerstwie Cyfryzacji sprawujący nadzór m.in. nad prowadzeniem spraw związanych z utworzeniem, utrzymaniem i rozwojem centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych oraz realizowaniem zadań związanych z mobilnym dowodem osobistym.

Kategoria szósta, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i aktywności społecznej, przyniosła dwie wyróżnione: Teresę Sekułę i Helenę Penkiewicz. Pierwsza z nich, mimo swoich 75 lat, aktywnie działa w Wolontariackim Ośrodku Wsparcia. Dzięki drugiej natomiast Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki” jest jednym z najaktywniejszych organizacji pozarządowych w gminie Prostki i z sukcesem pozyskuje środki zewnętrzne na inicjatywy służące społeczności lokalnej. Nagroda „Ełcki Bocian” 2018 w tej kategorii przyznana została prezes Stowarzyszenia „Onkoludki” Ewie Maciejewskiej. Codzienna działalność stowarzyszenia obejmuje bezpośredni kontakt z chorymi dziećmi i ich rodzinami, rozwiązywanie problemów wynikających z choroby dziecka, łagodzenie psychiczne i psychologiczne skutków leczenia onkologicznego i szpitalnego, odwiedziny dzieci w szpitalach.

W kategorii filantropii i sponsoring Nagrodę „Ełcki Bocian” 2018 otrzymał Dariusz Szrejter, właściciel firmy Dar-Tech, który wspiera działania klubów sportowych, m. in.: Mazurski Klub Sportowy Ełk, Akademia Piłkarska Rona, Uczniowski Klub Sportowy Trójka oraz Fight Club Black Shadows Ełk.

W kategorii nagrody specjalne wyróżnienie przyznano Michałowi Małolepszemu, promującemu sport w dość ciężkim wydaniu - samochodowy off-road. Nagrodzony jest organizatorem wielu tego typu imprez w naszym regionie, które ściągają do powiatu ełckiego turystów, pasjonatów rajdów samochodowych. Statuetkę „Ełcki Bocian” 2018 otrzymał zaś Jan Olejnik - podróżnik, pasjonat upowszechniania kultury muzycznej oraz turystyki i krajoznawstwa. W wolnym czasie zajmuje się też prowadzeniem zespołu wokalnego „Marzycielki”, funkcjonującego w Zespole Szkół nr 6 w Ełku.
ie (Powiat Ełk)

Reklama