infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 26 września 2023 roku, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Opublikowano dnia 2018-08-30
Miejskie obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, rozpoczną się 1 września 2018 r. o godz. 12:00 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Po Mszy świętej przemarsz pod pomnik „Bohaterskim Żołnierzom Września”, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. Ponadto o godz. 12:00 uruchomione zostaną na trzy minuty syreny alarmowe.

Fot. UM Ełk
1 września 1939 r. - Atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

II wojna światowa trwała sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Do końca wojny wzięło w niej udział 61 państw, na wówczas 67 istniejących.

Harmonogram obchodów:

1 września (sobota)
• godz. 12:00 Kościół Najświętszego Serca Jezusowego
Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny
• godz. 13:00
Przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości pod pomnik „Bohaterskim Żołnierzom Września”
• godz. 13:20
Składanie wiązanek pod pomnikiem „Bohaterskim Żołnierzom Września”.

2 września (niedziela)
godz. 17:00 Ełckie Centrum Kultury – sala ZEBRA
Koncert – „WYŚPIEWANE, WYSZEPTANE HISTORIE WYKLĘTYCH”
Zespół młodzieżowy PRYMA pod kierunkiem Ewy Awramik.
ie (UM Ełk)

Reklama