infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Czwartek, 28 marca 2024 roku, imieniny: Anieli, Kastora, Soni

Prezydent podsumował mijającą kadencję

2018-10-12
Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz przedstawił najważniejsze zadania wykonane w kadencji samorządowej 2014-2018.

Fot. UM Ełk
Dobiega końca obecna kadencja samorządowa. Jest to więc dobry czas na podsumowanie działań samorządu miejskiego. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj w Urzędzie Miasta, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz przypomniał najważniejsze przedsięwzięcia oraz to wszystko, co udało się osiągnąć przez ostatnie lata.

Ełk w ciągu ostatnich 4 lata nadal rozwijał się gospodarczo. Jednym ze wspólnych sukcesów zarówno parlamentarzystów, jak i samorządowców oraz mieszkańców jest doprowadzenie do realizacji budowy przez Ełk drogi ekspresowej Via Baltica, a także połączenia kolejowego Rail Baltica. - W kontekście rozwoju naszego miasta jest to sprawa bardzo istotna, ponieważ tam, gdzie są drogi szybkiego ruchu, tam lokują się duże inwestycje – mówił dzisiaj prezydent Ełku.

Wpływ na rozwój gospodarczy ma również funkcjonowanie Parku Naukowo – Technologicznego, w którym m.in. realizowane są konkursy wspierające nowe innowacyjne firmy (tupu: start up) czy oferta inkubacji przedsiębiorstw, z której tylko w ostatnich latach skorzystało 38 firm. Są wśród nich takie, które aktualnie realizują w ełckiej strefie ekonomicznej inwestycje budowy własnych zakładów produkcyjnych. W tym roku na obszarze ełckiej strefy ekonomicznej inwestycje realizują również nowi przedsiębiorcy.

Nowe miejsca pracy czy też zakładanie działalności gospodarczych przyczyniają się do spadku bezrobocia, które na koniec 2017 r. spadło do poziomu 6,5% - utrzymując jednocześnie tendencję spadkową od 2012 roku (kiedy wynosiło 13,3%).

Rozwój Ełku, to nie tylko nowi przedsiębiorcy i strefa ekonomiczna. To również wciąż przybywający nowi mieszkańcy, a co za tym idzie kolejne inwestycje mieszkaniowe. W latach 2014 – 2017 oddano do użytku 1051 nowych mieszkań wybudowanych przez przedsiębiorców, a także miasto.

W latach 2015-2018 przeprowadzono wiele inwestycji w sferze budownictwa i mienia komunalnego. Miasto przyznało 21 dotacji na remonty ełckich zabytków na łączną kwotę 901 tys. zł. Zrealizowany został program umożliwiający 140 rodzinom – najemcom lokali komunalnych i socjalnych odpracowywanie długów czynszowych. Dodatkowo 21 budynków podłączono do miejskiej sieci C.O, przeprowadzono remonty 81 elewacji oraz dachów. Zmodernizowano również 16 podwórek – na co miasto pozyskało środki finansowe z Unii Europejskiej.

Zrealizowano szereg inwestycji drogowych. Wybudowano, przebudowano lub zmodernizowano min. ulice: Suwalską, Kolonia, Piłsudskiego, Szosę Obwodową, Kilińskiego, Lenza, Kolbego, Św. Franciszka, Św. Dominika Savio, Matki Teresy z Kalkuty, Słoneczną, Jesienną, Letnią, Jaćwingów. Aktualnie trwa modernizacja ul. Bora Komorowskiego na os. Konieczki. Część z tych inwestycji możliwa była do zrealizowania dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej. Na obszarze miasta wybudowano 784 parkingi oraz wykonano (lub zmodernizowano) 12 km ścieżek rowerowych, w tym m.in. przy ul. Piłsudskiego, Suwalskiej, przy Placu Jana Pawła II, czy ul. Parkowej.

Realizowane są także inwestycje rekreacyjne, z których skorzystają starsi i młodsi ełczanie. To m.in. budowa czterech parków na os. Tuwima, Grunwaldzkim czy Bogdanowicza – gdzie powstanie także park dla psów. Drugim etapem będzie wyposażanie tych parków w place zabaw, siłownie zewnętrzne oraz elementy małej architektury. Od tego roku ełczanie i turyści korzystają również z nowej plaży miejskiej na os. Jeziorna. Na obszarze miasta powstały również nowe place zabaw oraz siłownie zewnętrzne.

Miasto realizowało także wiele działań w zakresie zdrowia. Inwestycje przeprowadzone w Szpitalu „Pro-Medica” w Ełku w latach 2015-2018 opiewały na kwotę ponad 6,9 mln. złotych. Były wśród nich m.in. utworzenie nowej Izby Przyjęć, remont oddziału Ginekologicznego czy zakup nowych karetek.

Realizowane były także autorskie projekty na rzecz rodzin m.in. nieodpłatna szkoła rodzenia, poradnia laktacyjna, szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci oraz grypie dla osób starszych. Powstały także dwa kluby seniora i dom dziennego pobytu dla osób z chorobą Alzheimera.

To także inwestycje w zakresie edukacji i szkolnictwa. W ełckich przedszkolach powstało 450 nowych miejsc, natomiast w żłobach – 50. Miasto wspiera również niepubliczne przedszkola przekazując środki finansowe w wysokości 75% kosztów ich utrzymania.

W ciągu czterech lat przyznano 255 stypendiów za aktywność społeczną i wyniki w nauce (ponad 200 tys. zł) oraz 4969 stypendiów socjalnych (2,5 mln zł). Przyznano również 27 grantów w ramach programu „Nasze Pasje”.

Zrealizowane zostały także inwestycje związane z kulturą fizyczną i rekreacją. Powstało m.in. boisko do gry w piłkę nożną o nawierzchni ze sztucznej trawy na stadionie MOSiR (wraz z zapleczem technicznym). Przy SP 3 powstała bieżnia i boisko do siatkówki plażowej. Natomiast na wniosek młodzieży wykonano również modernizację skateparku. Rozpoczęto także budowę hali sportowej z zapleczem szatniowym przy Zespole Szkół Sportowych.

W ramach mecenatu nad kulturą fizyczną i sportem przyznano 255 stypendiów sportowych (876 tys. zł), 29 dotacji na rozwój sportu (355 tys. zł) oraz wsparto finansowo 19 projektów w ramach Sportowej Marki Miasta Ełku.

Miasto zrealizowało także projekty kulturalne takie, jak m.in. powstanie Parku Odkrywców Kolei, czy rewitalizacja terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Przyznano również 42 stypendia artystyczne (176 tys. zł).

Ostatnie lata to również działania na rzecz poprawy ochrony środowiska i ekologii. W ełckim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej zamontowany został nowoczesny kotły na biomasę oraz zainstalowano nową instalację odpylania w ciepłowni, co przyczynia się do zmniejszenia emisji pyłów. W 2016 roku na terenie miasta zainstalowania została automatyczna stacja monitoringu jakości powietrza. Prowadzono również prace polegające na oczyszczaniu Jeziora Ełckiego oraz badania zakończone sporządzeniem projektu ochrony i rekultywacji jeziora. Miasto co roku dofinansowuje również wymianę pieców węglowych w mieszkaniach. Udzielono ok. 300 dotacji na modernizację ogrzewania lokali i budynków.

Podejmowane były również działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa miasta. Tylko w ostatnich latach zainstalowano 100 nowych kamer. Dofinansowywano również zakup nowych samochodów dla ełckiej policji oraz strażaków.
ie (UM Ełk)

Reklama