infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 26 września 2023 roku, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Przysięga Terytorialsów w Ełku

Opublikowano dnia 2018-12-06
Ponad 100 kolejnych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowie słowa roty przysięgi wojskowej podczas niedzielnej uroczystości, która odbędzie się 9 grudnia na placu Jana Pawła II w Ełku.

Fot. DWOT
W niedzielę, 9 grudnia 2018 r. o godz. 14.00 przysięgę wojskową złoży ponad 100 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbędzie się na placu Jana Pawła II w Ełku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 15 tys. żołnierzy, w tym ponad 1500 żołnierzy to Terytorialsi z Warmii i Mazur.

Po niedzielnym zaprzysiężeniu zwiększy się liczba żołnierzy 5 batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach, w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku.

Przez złożenie przysięgi wojskowej ponad 100 ochotników z całego województwa warmińsko-mazurskiego stanie się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystość będzie zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego.

Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku, o godzinie 12.15.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi składający przysięgę 9 grudnia br. są ludźmi młodymi, 36% żołnierzy jest w wieku 25 lat oraz mniej, a blisko 40% jest w wieku od 25 do 35 lat. Dużą grupę stanowią Panie, których jest ponad 30.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi 5 batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.


Uwaga!
W związku z planowaną przysięgą wojskową 9 grudnia w godzinach 13:00-15:00 będą utrudnienia w ruchu drogowym od ulicy Kościuszki do Placu Jana Pawła II.
ie (UM Ełk)

Reklama