infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 26 września 2023 roku, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Uczniowie z I LO im. S. Żeromskiego w Ełku po raz czwarty uczestniczyli w „Programie wymiany młodzieży polsko-niemieckiej”

Opublikowano dnia 2019-06-12
Wizyta uczniów I LO im. S. Żeromskiego w St.Christophorus Gymnasium w Werne an der Lippe w Zagłębiu Ruhry.

Od 03.06.2019 do 10.06.2019 r. grupa młodzieży z I LO w Ełku wraz z opiekunkami, panią Małgorzatą Rogowską i panią Justyną Lanckowską, przebywała z wizytą w St.Christophorus Gymnasium w Werne an der Lippe. Był to pierwszy etap czwartego już „Programu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej” przygotowanego przez panią Martę Hoffmann. Jak w poprzednich latach program został sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), I LO w Ełku, Starostwa Powiatowego w Ełku i rodziców uczniów biorących udział w wymianie. Część druga programu – wizyta uczniów z Niemiec wraz z opiekunami - odbędzie się we wrześniu tego roku.

W czasie programu realizowanego w Niemczech polscy uczestnicy mieli okazję poznać okolicę Zagłębia Ruhry.

Po przybyciu na miejsce grupa została powitana przez niemieckich partnerów pod szkołą, skąd uczniowie pojechali do domów swoich nowych przyjaciół.

Następnego dnia (wtorek) w ramach zajęć integracyjnych zostaliśmy zaproszeni przez grupę z Werne do Hattingen. Tam wspólnie budowaliśmy tratwę, którą poruszaliśmy się po rzece Ruhr w kierunku Bochum Dahlhausen.

W środę uczniowie i uczennice I LO uczestniczyli w lekcjach razem z ich niemieckimi koleżankami i kolegami. Rano zostaliśmy powitani w pokoju nauczycielskim przez Pana dyrektora Schroera i przekazaliśmy mu prezent oraz zaproszenie do Ełku. Po zajęciach w szkole wyruszyliśmy z Panem Christianem Schmidtmannem do ratusza, gdzie spotkaliśmy się z zastępcą burmistrza Werne Panem Ulrichem Hoeltmannem oraz urzędniczką do spraw partnerstwa Panią Stephanie Viefhues. Pan burmistrz powitał nas serdecznie w Werne i wyraził nadzieję, że program wymiany będzie kontynuowany w kolejnych latach; podkreślił również znaczenie wymiany dla wzajemnych relacji między naszymi krajami, integracji europejskiej oraz utrzymania pokoju w Europie. Po spotkaniu w ratuszu przeszliśmy do zabytkowej części Werne, gdzie uczniowie wzięli udział w zabawie mającej na celu poznanie miasta i użycie języka niemieckiego w praktyce. Zadaniem było odnalezienie opisanych miejsc i wykonanie na ich tle zdjęcia. Zwycięska grupa otrzymała pamiątkowe trofea.

Czwartek był pełen niespodzianek, po spotkaniu w szkole razem z Panią Simone Birkholz wyruszyliśmy do Kolonii. Niestety już na dworcu okazało się, że nie będzie to standardowa wycieczka. Z powodu awarii trakcji kolejowej zmuszeni byliśmy opuścić pociąg i przesiąść się najpierw do autobusu a potem metra. Udało nam się dojechać do Dortmundu, gdzie okazało się, że w kierunku Kolonii nie jedzie żaden pociąg. Na szczęście Pani Simone Birkholz jest znawcą Dortmundu. Mieliśmy więc okazję obejrzeć zabytkowy ewangelicki kościół pod wezwaniem św. Rajnolda. Wspięliśmy się również na jego wierzę, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Po krótkim spacerze głównym deptakiem miasta wybraliśmy się na zakupy i samodzielne eksplorowanie Dortmundu. Na szczęście awaria została usunięta i bez problemu wróciliśmy do Werne, gdzie wysłuchaliśmy koncertu orkiestry szkolnej.

W piątek wraz z Panem Christianem Schmidtmannem pojechaliśmy do Münster, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy to piękne miasto, poznając jego ciekawą historię. Zaraz po przyjeździe zauważyliśmy również charakterystyczną cechę tego miasta –niezliczoną ilość rowerów. Nie bez powodu Münster określane jest mianem rowerowej stolicy Niemiec. Miasto dysponuje znakomitą siecią ścieżek rowerowych, oferuje wiele udogodnień dla rowerzystów w formie miejsc parkingowych oraz wypożyczalni.

Weekend uczniowie spędzili z rodzinami swoich niemieckich partnerów. Większość grupy w sobotę wybrała się do Kolonii na zwiedzanie katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny (Hohe Domkirche St. Peter und Maria). Jest to nie tylko najwyższa katolicka świątynia na świecie, najważniejszy kościół Niemiec, ale również jeden z najbardziej znanych przykładów gotyku i główny obiekt inspiracji twórców neogotyku. Rocznie odwiedza ją 6 mln osób (prawie 16,5 tysiąca dziennie). Niedziela to czas Święta zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki- Pfingsten); w Niemczech jest to bardzo ważne święto, trwające dwa dni, w związku z tym uczniowie wraz z rodzinami wybrali się do kościoła, a potem na wycieczki i spacery po Werne i okolicach. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się w szkole na pożegnalnym poczęstunku.

Był to piękny czas. Uczniowie i uczennice mieli okazję wykorzystać umiejętności zdobyte w czasie lekcji języka niemieckiego w praktyce. Poza tym była to wspaniała okazja zweryfikowania wyobrażeń na temat Niemców i ich kraju. Był to również program pozwalający na zobaczenie ciekawych zakątków Zagłębia Ruhry i rozbudzenie w uczniach ciekawości krajem sąsiadów oraz zachęta do nauki języka niemieckiego.

Już wkrótce uczniowie wraz z panią Martą Hoffmann rozpoczną przygotowania do kolejnego etapu programu wymiany - wizyty grupy z Werne w I LO w Ełku.

Małgorzata Rogowska (nauczyciel języka angielskiego w I LO / opiekun wymiany)

Reklama