infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Niedziela, 10 grudnia 2023 roku, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Śmieci oddajesz - drzewko dostajesz

2019-10-02
W dniach 4 i 7 października na Placu Jana Pawła II odbędzie się akcja "Śmieci oddajesz - drzewko dostajesz". W zamian za przyniesienie określonych odpadów będzie można otrzymać sadzonki brzóz, grabów oraz dębów.

Fot. UM Ełk
4 października (piątek) od godz. 10.00 oraz 7 października (poniedziałek) od godz. 15.30 każdy kto pojawi się na Placu Jana Pawła II i przyniesie ze sobą śmieci – plastikowe butelki, małe elektrośmieci lub makulaturę, otrzyma za nie sadzonkę drzewka.

W ramach akcji "Śmieci oddajesz - drzewko dostajesz" prezydent Ełku w ciągu dwóch dni przekaże 1000 sadzonek brzóz, grabów oraz dębów.

Ideą akcji jest aktywne dbanie o środowisko naturalne oraz przypomnienie jak ważna jest segregacja, szczególnie elektroodpadów, które zawierają liczne substancje szkodliwe oraz trujące. Bardzo ważny jest także aspekt edukacyjny, czyli uświadamianie mieszkańców, że tego typu odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci i należy z nimi postępować w odpowiedni sposób.

Jedna sadzonka drzewa wydawana będzie za jedną z podanych ilości odpadów:
  • 5 sztuk baterii lub drobny elektrośmieć (telefon, ładowarka, myszka komputerowa),
  • 10 sztuk plastikowych butelek (butelki PET, opakowania plastikowe po chemii gospodarczej),
  • ok. 0,5 kg makulatury.


W bieżącym roku oprócz tej akcji przekazywania drzewek ełczanom, miasto Ełk nasadzi 300 sztuk 10-15 letnich drzew m.in. dębów, platanów, grabów, lip czy jesionów.
ie (UM Ełk)