infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 27 września 2023 roku, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dron zbada jakość powietrza w Ełku

Opublikowano dnia 2019-11-27
Do walki ze smogiem w Ełku zostanie wykorzystany dron. Urządzenie pojawi się nad miastem już w grudniu - wszyscy, którzy spalają śmieci powinni liczyć się z kontrolą i mandatem.

Fot. UM Ełk
Badanie powietrza dronem antysmogowym to kolejny element kampanii edukacyjnej i nagłaśniania problemu, jakim jest walka o czyste powietrze w Ełku. Do tej pory zamontowano na terenie miasta siedem czujników do pomiaru stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, które ze względu na swoją mikroskopijną wielkość oraz skład są uznawane za najbardziej niebezpieczne zanieczyszczenia atmosferyczne.

Dron będzie wysyłany w rejon, gdzie istnieje zagrożenie zanieczyszczenia powietrza. Następnie będzie pobierał próbki z dymu, który unosi się z komina. Wyniki będą pojawiać się na monitorach w czasie rzeczywistym. Jeśli wskażą na spalanie substancji niedozwolonych (butelki PET, folie, ubrania, płyty meblowe, oleje czy odpady pobudowlane), wówczas strażnicy udadzą się na teren nieruchomości, dokonają kontroli paleniska. Jeśli potwierdzą spalanie odpadów, to wtedy strażnicy mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 złotych.

Drony mają zwrócić uwagę na problem i odstraszyć od spalania śmieci i paliw złej jakości. Działania z wykorzystaniem drona antysmogowego w naszym mieście będą powtarzane w przyszłości.
ie (UM Ełk)

Reklama