infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 26 września 2023 roku, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Nowe, hybrydowe autobusy na ulicach Ełku

Opublikowano dnia 2019-12-05
Trzy nowoczesne autobusy hybrydowe firmy Volvo pojawiły się na ełckich ulicach. Są to autobusy klimatyzowane, wyposażone w monitory LCD oraz system głosowej informacji pasażerskiej.

Fot. UM Ełk
Oficjalne przekazanie autobusów odbyło się 5 grudnia z udziałem prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza, przedstawicieli Volvo oraz przedstawicieli spółki MZK w Ełku. Podczas spotkania odbył się pokazowy przejazd po ulicach miasta. Nowe autobusy hybrydowe ruszyły w trasę już dzisiaj, będą poruszały się na różnych liniach.

Volvo 7900 Hybrid to autobusy niskopodłogowe o napędzie hybrydowym, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazdy będą klimatyzowane, wyposażone m.in. w monitory LCD prezentujące graficzny przebieg linii, system głosowej informacji pasażerskiej, gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz monitoring wizyjny składający się z kamer wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto nowe autobusy pomieszczą 95 pasażerów, w tym 30 miejsc siedzących oraz 4 miejsca dla niepełnosprawnych. Napęd hybrydowy oznacza, że autobus będzie posiadał dwa silniki: elektryczny i spalinowy. Pojazdy są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postojów na przystankach. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie silnikiem diesla. Baterie ładują się podczas hamowania, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania.

W tym roku (2019) w ramach projektu „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełk” będziemy użytkowali 3 autobusy hybrydowe. W roku 2020 w ramach realizacji tego samego zadania pojawią się kolejne 3 autobusy. Łączny koszt 6 autobusów hybrydowych to ok. 11,4 mln zł, w tym pozyskane dofinansowanie wynosi ok. 7,8 mln zł i pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko Mazurskiego na lata 2014-2020.
ie (UM Ełk)

Reklama