infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 27 września 2023 roku, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dzień Patrona Ełku

Opublikowano dnia 2020-06-08
8 czerwca przypada Dzień Patrona Miasta Ełku, którym jest Święty Jan Paweł II. Dzień ten obchodzony jest od 2014 roku w rocznicę wizyty papieża w naszym mieście.

Fot. UM Ełk
Dzień 8 czerwca jest wyjątkowym dniem dla ełczan. Tego dnia, 21 lat temu, miasto Ełk gościło papieża Jana Pawła II. W 1999 roku Ojciec Święty odwiedził Ełk z pielgrzymką, w której uczestniczyło blisko 300 tyś. wiernych. Rok 2020 jest szczególny, bowiem obchodzona jest także 100. rocznica urodzin Jana Pawła II.

Z powodu epidemii, nie możemy zgromadzić się na tyle tłumnie, aby uczcić te okazje. Dzisiaj, w Dniu Patrona Miasta, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz złożył kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. W tym dniu szczególnie pamiętamy o duchowym dziedzictwie świętego Jana Pawła II, który jest wzorem świętości, pokory i miłości do drugiego człowieka. Wspominamy Jego słowa skierowane do pielgrzymów w czasie homilii, w których wzywał do gotowości w służbie bliźniemu oraz do ludzkiej solidarności, do której jesteśmy powołani przez Chrystusa.

Święty Jan Paweł II jest patronem miasta Ełku. Dzień patrona miasta przypada co roku w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Ełku tj. 8 czerwca 1999r.

23 grudnia 2013 r. do prezydenta Ełku wpłynął wniosek podpisany przez 4 144 mieszkańców Ełku o wszczęcie procedury ustanowienia Jana Pawła II patronem Miasta Ełku.

W styczniu 2014 r. Rada Miasta Ełku pozytywnie zaopiniowała wniosek mieszkańców o ustanowienie Jana Pawła II patronem Miasta Ełku. Radni upoważnili Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta do przekazania Ełckiej Kurii Diecezjalnej wniosku mieszkańców o wszczęcie procedury kościelnej w Stolicy Apostolskiej. Radni zaproponowali też (zgodnie z wnioskiem ełczan), żeby dzień 8 czerwca był Świętem Patrona Miasta Ełku (8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odwiedził Ełk w trakcie pielgrzymki do Polski).

W 2014 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na podstawie uprawnień danych przez papieża Franciszka, uznała Świętego Jana Pawła II za patrona i orędownika u Boga prześwietnego miasta Ełku.
Ogłoszenie tego faktu nastąpiło 7 czerwca 2014 r. na Placu Pana Pawła II podczas uroczystości zakończenia peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Diecezji Ełckiej.
ie (UM Ełk)

Reklama