infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 14 lipca 2020 roku, imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

Miasto Ełk pozyskało prawie 8 mln zł wsparcia

Opublikowano dnia 2020-06-25
Symboliczny czek (promesę) na kwotę niemal 8 mln zł przekazał prezydentowi miasta Tomaszowi Andrukiewiczowi w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poseł Wojciech Kossakowski. Kwota ta zostanie przeznaczona na realizację inwestycji zaplanowanych w tegorocznym budżecie miasta.

Fot. UM Ełk
Niemal 8 mln zł. trafi do budżetu miasta Ełku z Funduszu Inwestycji Samorządowych w ramach wsparcia samorządów w związku z wprowadzaną właśnie Tarczą 4.0. Jest to wypełnienie postulatów polskich samorządów dotyczących wsparcia budżetów miast i gmin w związku z obciążeniami związanymi z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19.

To ważne wsparcie. Dobrze, że w końcu głos samorządów został usłyszany i odpowiednie kwoty z naszych podatków przesunięte zostały na fundusz inwestycji samorządowych. Mam nadzieję, że termin ogłoszenia tych decyzji nie wynika z kalendarza wyborczego. 8 mln zł to konkretna kwota, która zostanie przeznaczona na realizację inwestycji zaplanowanych w tegorocznym budżecie. Odciąży to nasz budżet, gdzie w tym roku z uwagi na koronawirusa będzie znacznie mniej pieniędzy – powiedział Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku

Tarcza 4.0 uwzględnia m.in. szczególne rozwiązania dotyczące finansów jednostek samorządu terytorialnego. Związek Miast Polskich pozytywnie zaopiniował projekt nowej tarczy, a także przekazał uwagi do rozporządzeń wykonawczych. Zanim pieniądze trafią do budżetu miasta, ministrowie muszą wydać stosowne rozporządzenia w tej sprawie.

Pieniądze te mogą być przeznaczone jako wkład własny miasta do inwestycji dofinansowanych z UE lub ze środków własnych.

Największe tegoroczne inwestycje znajdujące się w budżecie to m.in. rozbudowa SP 5, budowa I etapu ul. Norwida (od Emilii Plater do Matejki), ul. Kolonia, budowa lodowiska, termomodernizacje szkół i przedszkoli.
UM Ełk

Reklama