infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 27 września 2023 roku, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dwie perły trafiły do Ełku

Opublikowano dnia 2020-10-13
W tegorocznej ósmej edycji rankingu Dziennika Gazety Prawnej, miasto Ełk otrzymało "Perłę Samorządu 2020" w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców, a prezydent Tomasz Andrukiewicz zajął I miejsce w kategorii najlepszych włodarzy. Gala finałowa odbyła się online wczoraj (12 października).

Fot. UM Ełk
Ranking „Perły Samorządu” honoruje najlepsze gminy oraz ich włodarzy. Udział w rankingu jest całkowicie bezpłatny, a nad prawidłowym przebiegiem wyboru czuwa Kapituła Rankingu złożona z ekspertów ds. samorządu terytorialnego, ze świata nauki, biznesu oraz dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej. Oceny wniosków dokonano w oparciu o sprecyzowane kryteria oraz zasady.

W tegorocznej ósmej edycji rankingu „Perły Samorządu”, przypadającej w roku 30-lecia jubileuszu polskiej samorządności, prezydent Tomasz Andrukiewicz zajął I miejsce wśród włodarzy w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców, a miasto Ełk – II miejsce.

Dziękuję moim współpracownikom, ale przede wszystkim ełczanom, bo to dzięki nim jestem prezydentem (...). To nagroda nie tylko dla prezydenta, ale również dla miasta. Dziękuję za to wyróżnienie. Zauważyłem, że wielu zwycięzców i nagrodzonych są to miasta nad wodą, nad morzem i na Mazurach. Te dobre myśli, dobre prądy i dobre wieści niech płyną z dobrym wiatrem. I niech ten dobry wiatr znad morza, Mazur i centralnej Polski dotrze do rządzących. My jako samorządowcy, jako włodarze na co dzień spotykamy się z problemami, oczekiwaniami i wyzwaniami. Niech rządzący nas usłyszą. Naszą siłą jest solidarność, współpraca i jedność działania na rzecz obywateli. Jeszcze raz serdecznie dziękuję – powiedział Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta Ełku.

W rankingu oceniano samorządy i włodarzy pod kątem działalności w zakresie m.in. zarządzania gminą i finansami, przestrzeni, infrastruktury, gospodarki, pracy, oświaty i wychowania, zdrowia, transportu publicznego, gospodarki odpadami oraz klimatu i jakości powietrza.

Miano „Pereł Samorządu” trafiło do tych, którzy realizują powierzone prawem zadania, w inspirujący sposób odnoszą się do kluczowych wyzwań społecznych, środowiskowych i demograficznych, a w efekcie zapewniają lokalnym społecznościom dobrą jakość życia. Do udziału w rankingu mogły zgłosić gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miasta do 100 tys. i miasta powyżej 100 tys.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Klimatu, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rozwoju, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.
UM Ełk

Reklama