infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 26 września 2023 roku, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Opublikowano dnia 2020-11-10
W tym roku ze względu na epidemię, Święto Niepodległości będzie obchodzone inaczej niż dotychczas, bez dużych zgromadzeń. Prezydent Ełku złoży kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w ełckiej katedrze odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Fot. UM Ełk
Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla każdego Polaka. W 1918 roku po 123 latach zaborów naznaczonych niewolą, cierpieniem i walką wielu pokoleń nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną wolność.

Każdego roku ełczanie licznie uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Po raz pierwszy przychodzi nam świętować ten dzień w zupełnie inny niż do tej pory sposób. Ze względu na epidemię i wprowadzone ograniczenia, nie będzie dużych uroczystości i zgromadzeń oraz corocznych wydarzeń towarzyszących, takich jak bieg niepodległości czy piknik rodzinny.

O godz. 11.11 prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz w imieniu swoim i mieszkańców miasta złoży kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ełckim ratuszu.

Mimo, iż nie będzie wspólnego świętowania przy pomniku Piłsudskiego, każdy, kto ma taką potrzebę, będzie mógł w ciągu dnia złożyć kwiaty pod pomnikiem (ze względu na obostrzenia unikajmy gromadzenia się w dużych grupach).

O godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny w ełckiej katedrze.

O godz. 19.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego zaplanowano koncert Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater & Joseph Haydn – Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu (fragmenty) w wykonaniu: Małgorzaty Trojanowskiej – sopran, Wiktorii Zawistowskiej – mezzosopran oraz Zespołu Instrumentów Dawnych.
UM Ełk

Reklama