infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 26 września 2023 roku, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Ełk bez pieniędzy z rządowego funduszu

Opublikowano dnia 2020-12-11
Miasto Ełk znalazło się w gronie samorządów, które nie otrzymały wsparcia finansowego z Regionalnego Funduszu Inicjatyw Lokalnych na realizację projektów inwestycyjnych.

Fot. UM Ełk
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast na realizację inwestycji. W Ełku z tego wsparcia miały być współfinansowane m.in. rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku, która zapewni dodatkowe 100 nowych miejsc w żłobku, 150 w przedszkolu oraz ponad 500 w szkole w klasach IV-VIII, czy też przebudowa jednej z głównych ulic miasta, tj. ul. Wojska Polskiego.

Ełk, razem z samorządami z Olsztyna, Elbląga, Olecka, Giżycka, Gołdapi znalazł się jednak w grupie miast, które z tego wsparcia nie skorzystają.

Prezydenci Ełku Tomasz Andrukiewicz, Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Elbląga Witold Wróblewski wystąpili do Premiera RP Mateusza Morawickiego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w sprawie procedury oceny wniosków, listy członków komisji oceniającej wnioski, treści indywidualnej oceny każdego z wniosków, a także protokołów komisji oceniającej poszczególne wnioski.

Prezydent Ełku uważa, że przy ocenie wniosków z RFIL nie było jasnych kryteriów przyznawania punktów oraz była stosowana różna ocena podobnych inwestycji. Uważa również, ze decyzja rządu nie sprzyja równomiernemu i solidarnemu rozwojowi kraju, o czym świadczą wyniku naboru chociażby w województwie warmińsko – mazurskim. Liczy również za zmianę stanowiska rządu w kolejnym etapie naboru i oceny wniosków.

Dlatego w czwartek 10 grudnia b.r. prezydent Ełku zwrócił się również do Premiera RP Mateusza Morawieckiego z dodatkowym pismem, w którym czytamy m.in.: Bardzo liczę na to, że rzeczywiście interes mieszkańców polskich miast i wsi będzie najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu wsparcia rozwojowego, a cała procedura naboru i oceny wniosków będzie przejrzysta i sprawiedliwa – pisał prezydent Ełku

Włodarz Ełku zasugerował jednocześnie Premierowi RP, by kolejny nabór przyjął formę wsparcia wniosków pominiętych samorządów: (…) proponuję, aby kolejny nabór miał formę wsparcia tych samorządów, które zostały zupełnie pominięte w niedawno zakończonym naborze. Samorządów, które pomimo trudnego okresu muszą realizować strategiczne inwestycje mające często wpływ na społeczność lokalną zamieszkującą poza granicami administracyjnymi danej jst. – czytamy w piśmie do premiera
UM Ełk

Reklama