infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Niedziela, 4 czerwca 2023 roku, imieniny: Christy, Helgi, Karola

Obchody 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Opublikowano dnia 2021-05-09
Z okazji 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej i Święta Polskich Dzieci Wojny, przedstawiciele miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tamtych wydarzeń i uczestniczyli we mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Fot. UM Ełk
W Ełku nie zapomniano o ofiarach II wojny światowej i Święcie Polskich Dzieci Wojny, które przypada 8 maja. Mimo nadal trwającej epidemii, odbyły się skromne obchody tego dnia. Jak co roku w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego odbyła się msza św. w intencji ofiar.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wraz ze swoim zastępcą Arturem Urbańskim złożyli także dzisiaj kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tamtego czasu.

Największy w dziejach konflikt zbrojny zakończył się w Europie 8 maja 1945 roku podpisaniem przez Niemcy aktu bezwarunkowej kapitulacji. Pod względem stosowanych przez nazistowskie Niemcy metod eksterminacji II wojna światowa nie miała swojego odpowiednika w historii. Bilans strat to ponad 60 mln zabitych na całym świecie. Straty polskie to około 6 mln ofiar okupacji niemieckiej (w tym ok. 3 mln polskich Żydów) oraz ok. 570 tys. ofiar totalitarnego systemu sowieckiego. Do tego dochodzą olbrzymie straty materialne, a znaczna część Europy leżała w gruzach.

Ogólnopolskie Święto Dzieci Wojny zostało ustanowione podczas I Kongresu Polskich Dzieci Wojny w dniu 8 maja 2017 roku w Sejmie RP.
UM Ełk

Reklama