infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Niedziela, 4 czerwca 2023 roku, imieniny: Christy, Helgi, Karola

Razem zmieniamy Ełk

Opublikowano dnia 2021-12-07
Minione 15 lat to szereg zrealizowanych w Ełku projektów i inwestycji w różnych obszarach – prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podsumował 15 lat swojego urzędowania.

Fot. UM Ełk
6 grudnia 2006 roku w ełckim ratuszu Tomasz Andrukiewicz złożył uroczyste ślubowanie, obejmując tym samym urząd Prezydenta Miasta Ełku. Od tamtej pory ełczanie czterokrotnie obdarzyli go tym zaufaniem, ponownie powierzając zarządzanie miastem. Łącznie 15 lat przy współpracy z mieszkańcami, Radą Miasta Ełku, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi wprowadzane są zmiany, z których korzystają wszyscy ełczanie.

Od 15 lat mam zaszczyt zarządzać miastem we współpracy z radnymi, mieszkańcami, przedsiębiorcami oraz organizacjami pozarządowymi, różnymi grupami nieformalnymi. Ełk jest wyjątkowy i ma swój klimat. To dzięki naszej wspólnocie lokalnej, wspólnocie samorządowej, którą tworzą wszyscy mieszkańcy Ełku. Dziękuję za to, że w ciągu tych 15 lat, dzięki wspólnie realizowanym inwestycjom i przedsięwzięciom, Ełk mógł dynamicznie się rozwijać i stał się miejscem, w którym chcemy żyć, wychowywać dzieci i prowadzić firmę. To Wy tworzycie nasze miasto i jego wyjątkowy klimat. Za to serdecznie dziękuję – powiedział prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz

Środki pozyskane z UE i innych źródeł

Jako miasto możemy się rozwijać m.in. dlatego, że jesteśmy mieszkańcami Unii Europejskiej. W latach 2007-2021 wartość realizowanych w mieście Ełku projektów (inwestycyjnych i działań miękkich) wyniosła ponad 898,2 mln zł, z czego ponad 459,2 mln zł pozyskano z UE oraz ponad 147,3 mln zł z innych źródeł krajowych i zagranicznych (łącznie ponad 606,5 mln zł dofinansowania).

Jestem dumny, że mam wyjątkowych współpracowników, którzy skutecznie pozyskują środki finansowe z Unii Europejskiej i innych źródeł zewnętrznych. Ale rozwój naszego miasta jest również możliwy dzięki ambasadorom, którzy pochodzą z Ełku. Szczególnie dziękuję parlamentarzystom: posłankom, posłom i senatorom byłych i obecnej kadencji – podkreślił Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku.

Najważniejsze zrealizowane inwestycje

To ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej oraz innych źródeł zewnętrznych zrealizowane zostały liczne inwestycje, takie jak m.in. budowa dwóch etapów obwodnicy miasta, Parku Naukowo-Technologicznego, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, Środowiskowych Domów Samopomocy. Wyremontowano ełckie ulice i skrzyżowania, zmodernizowano Ełckie Centrum Kultury, Muzeum Historyczne, infrastrukturę w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wśród inwestycji są również budowa Szkoły Podstawowej nr 5 na os. Jeziorna, parków rekreacyjnych w różnych częściach miasta, promenady wzdłuż brzegu Jeziora Ełckiego, krytych kortów tenisowych czy nowego lodowiska. Prowadzone były także termomodernizacje szkół, przedszkoli i budynków mieszkalnych, dzięki którym możemy oszczędzać. W różnych częściach miasta powstały także place zabaw dla dzieci oraz siłownie plenerowe.

Budowa Via Baltica i Rail Baltica

Dzięki zaangażowaniu ełckiego samorządu oraz parlamentarzystów rozpoczęła się realizacja budowy drogi ekspresowej Via Baltica oraz połączenia kolejowego Rail Baltica biegnących bezpośrednio przez miasto Ełk. Trasy te skomunikują Ełk oraz cały nasz region nie tylko z Polską, ale przede wszystkim na gruncie międzynarodowym.

Rozwój gospodarczy

W ciągu 15 ostatnich lat w mieście wybudowano trzy galerie handlowe: „Tu i Teraz”, „Brama Mazur” oraz Karuzela. Powstała także restauracja Mc Donald’s, market budowlany Castorama oraz sklep b1. Uzbrojone zostały tereny inwestycyjne na obszarze Podstrefy Ełk Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (w obrębie PNT). Realizowana jest również sprzedaż gruntów inwestycyjnych, na których inwestorzy prowadzą reinwestycje, budują nowe zakłady, tworząc tym samym miejsca pracy.

Budownictwo komunalne, dotacje na remonty zabytków

W ciągu minionych 15 lat Ełku rozwinęło się budownictwo komunalne. Wybudowano pięć nowych budynków, w których powstało 170 mieszkań. Korzystają z nich rodziny. Koszt tych inwestycji to 21 mln zł. Realizowany jest program umożliwiający najemcom lokali komunalnych i socjalnych odpracowywanie długów czynszowych. Do tej pory skorzystało z niego 160 rodzin, odpracowując równowartość kwoty ponad 1,3 mln zł.

Od 2011 roku przyznawane są dotacje na remonty ełckich zabytków. Dzięki temu możliwa jest ochrona naszego dziedzictwa. Łącznie udzielono 50 dotacji w kwocie ponad 2 mln zł.

Programy stypendialne

Od 2007 roku rozpoczęła się w Ełku realizacja programu stypendiów szkolnych (socjalnych). Łącznie przyznano 21130 stypendiów na kwotę ok. 9,6 mln zł, w tym ponad 1,6 mln zł pochodziło z budżetu miasta. Natomiast program stypendiów dla aktywnych społecznie i zdolnych uczniów jest realizowany od 2008 roku. W sumie przyznano 891 stypendiów na kwotę ponad 636 tys. zł.

Wsparciem objęci są również sportowcy, którzy odnoszą sukcesy w swoich dyscyplinach. Do 2021 roku przyznano łącznie 689 stypendiów sportowych na kwotę ponad 1,59 mln zł. Na pomoc mogą liczyć także artyści. Stypendia artystyczne zostały wprowadzone w 2013 roku. Przyznano łącznie 91 stypendiów artystycznych na kwotę 351 tys. zł.

Ochrona zdrowia

Ełcki samorząd zwraca szczególną uwagę na ochronę zdrowia mieszkańców. Realizowane były bezpłatne programy szczepień seniorów przeciwko grypie, szczepień dzieci przeciwko pneumokokom, badań USG małych dzieci w zakresie wykrywania chorób nowotworowych. Ełczanie mogli skorzystać także z bezpłatnych badań w słuchobusach, z badań mammograficznych i bezpłatnej poradni laktacyjnej.

Prowadzone były także liczne inwestycje w szpitalu Pro-Medica m.in. przeniesienie Izby Przyjęć, remont Oddziału Ginekologicznego, utworzenie Poradni Chorób Zakaźnych, kardiologii interwencyjnej, oddziału dializy nerki, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, nowego bloku operacyjnego.

Ekologia i ochrona środowiska

W Ełku realizowane są wiosenne i zimowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Łącznie od 2007 roku dokonano 4362 nasadzenia drzew. Prowadzona jest także akcja „Śmieci oddajesz - drzewko dostajesz”. Przyznawane są również dotacje na wymianę nieefektywnych pieców węglowych. Do 2021 roku udzielono w sumie 1235 dotacji na kwotę ponad 2,2 mln zł. Miasto uczestniczy także w programie „Czyste Powietrze” mieszkańcy mogą pozyskiwać dodatkowe środki na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych domów mieszkalnych.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

W latach 2007-2021 zostało podpisanych 3 274 umów na blisko 21 mln zł na wspólną z sektorem pozarządowym i mieszkańcami realizację zadań z zakresu kultury, oświaty, sportu, turystyki, zdrowia, profilaktyki, wypoczynku dzieci i młodzieży, ekologii, pomocy społecznej. Miasto podtrzymuje stałą współpracę miasta z blisko 100 organizacjami pozarządowymi. Zwracając uwagę na dobre relacje miasto przekazało do dyspozycji NGO zrewitalizowaną kamienicę mieszczącą się w centrum Ełku przy Parku Solidarności.
UM Ełk

Reklama