infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Piątek, 24 marca 2023 roku, imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Obchody rocznicy stanu wojennego

Opublikowano dnia 2021-12-13
Z okazji 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce prezydent Ełku uczestniczył w spotkaniu z internowanymi oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Ełku. Wieczorem zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę” w Parku Solidarności oraz Mszę Św. w ełckiej katedrze.

Fot. UM Ełk
W Szkole Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Ełku - z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - odbyło się spotkanie z uczniami klas ósmych. Uczestniczyli w nim internowani: Alina Wysocka i Jerzy Danieluk, przedstawiciele „Solidarności”: Tadeusz Fatkowski, Ryszard Hanulak, Franciszek Rećko oraz Jerzy Czypinisz. Na spotkaniu obecny był również prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, zastępca prezydenta Artur Urbański, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku Rafał Żytyniec, a także dyrektor SP3 Joanna Sokołowska wraz z nauczycielami.

W trakcie spotkania prezydent Ełku przybliżył uczniom okoliczności z jakimi zmagali się ludzie podczas trwania stanu wojennego, a także podkreślił, że „dzisiaj wśród nas żyją ludzie, którzy mieli odwagę powiedzieć co myślą, w czasie gdzie nie można było swobodnie wyrażać swoich myśli”. Prezydent poprosił także o ogromne brawa dla bohaterów.

Następnie Internowani opowiedzieli młodzieży o tym jak wyglądało aresztowanie, przesłuchania i o warunkach jakie panowały w więzieniu. Jak wyglądało życie poza więzieniem i z czym musieli zmagać się najbliżsi osób internowanych.

Dziś w ramach obchodów zaplanowano także:
  • godz. 17.30 - złożenie kwiatów przy pomniku „Poległych za Wolną i Niezawisłą Polskę” w Parku Solidarności
  • godz. 18.00 - Msza św. w katedrze św. Wojciecha w Ełku

Muzeum Historyczne zaprasza również do zwiedzania wystawy przybliżającej kulisy i skutki tamtych wydarzeń: „STAN WOJENNY”. Opracowanie scenariusza wystawy: dr Marcin Zwolski. Wystawę można zwiedzać do 19 grudnia 2021 roku (od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-16.30). Wstęp wolny.

13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju decyzją I sekretarza KC PZPR i premiera generała Wojciecha Jaruzelskiego oraz ministrów obrony narodowej i spraw wewnętrznych został wprowadzony stan wojenny w Polsce.

Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRONA) pod przewodnictwem generała Jaruzelskiego. Wprowadzenie stanu wojennego uzasadniano załamaniem gospodarczym kraju, groźbą anarchii, wojny domowej i przejęcia władzy przez „Solidarność”, w rzeczywistości miał na celu obronę istniejącego systemu poprzez rozbicie i zlikwidowanie „Solidarności” jako wielkiej siły społecznej niezależnej od władzy komunistycznej. To dalekosiężne w skutki wydarzenie położyło się cieniem na najnowszej historii Polski. Do dziś pozostaje przedmiotem sporów nie tylko historyków, ale również polityków i zwykłych ludzi.
UM Ełk

Reklama