infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 10 czerwca 2023 roku, imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Żołnierze WOT będą stacjonowali w Ełku

Opublikowano dnia 2022-04-16
Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz spotkał się 15 kwietnia z ppłk Arturem Lichończakiem p.o. dowódcy 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ppor. Agnieszką Pasko szefem współpracy cywilno-wojskowej. Rozmawiano m.in. o stopniu zaawansowania przygotowań w zakresie formułowania batalionu WOT w Ełku.

Fot. UM Ełk
Żołnierze 44 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej będą stacjonowali w Ełku. Szef Sztabu Generalnego 11 kwietnia podpisał oficjalną decyzję wykonawczą w tej sprawie. Będzie to batalion sformułowany głównie z ełczan. Siedziba WOT w Ełku będzie mieściła się przy ul. Kościuszki, natomiast obiekty szkoleniowe oraz logistyczne będą rozmieszczone przy ul. Dolnej, tj. w obiektach wojskowych. Szefem współpracy cywilno-wojskowej zostanie Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.

Pierwsze szkolenia mają rozpocząć się w maju -czerwcu. Z kolei w lipcu w Ełku planowana jest organizacja przysięgi wojskowej. 44 Batalion będzie składał się z trzech kompanii, w skład których wejdzie około 60 żołnierzy zawodowych oraz około 500 żołnierzy WOT.

W Ełku istnieją dwie szkoły, które posiadają klasy wojskowe, tj. Centrum Edukacji Mundurowej oraz w Zespole Doskonalenia Zawodowego. Działają również organizacje proobronne, m.in. Jednostka Strzelecka 1007 oraz organizacje harcerskie. Powstanie batalionu WOT będzie miało znaczenie rozwoju pasji, a także realizacji powołania w służbie wojskowej.

Wieloletnia historia Ełku związana jest z wojskiem. W latach 1967-2000 w mieście funkcjonował jedyny w kraju Ośrodek Doskonalenia Specjalistów Wojsk Inżynieryjnych. W ostatnich dwóch latach powołana została i ulokowana specjalistyczna Kompania Saperów podległa bezpośrednio dowódcy brygady w Olsztynie.
UM Ełk

Reklama