infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 31 maja 2023 roku, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Ełckie obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Opublikowano dnia 2022-08-30
W czwartek (1 września) w Ełku odbędą się obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O godz. 12.00 zawyją syreny w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu wojny, a także w ramach ćwiczeń systemów alarmowania.

Fot. UM Ełk
W związku tegorocznych obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 września (czwartek) w Ełku zaplanowano:
  • godz.12:00 Msza Święta w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku,
  • godz. 13:00 Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterskim Żołnierzom Września z udziałem Wojskowej Kompanii Honorowej z Bemowa Piskiego.


Ponadto dla upamiętnienia rocznicy wybuchu, w dniu 1 września o godz. 12.00, na terenie Miasta Ełku uruchomione zostaną syreny alarmowe. Będzie to sygnał akustyczny, ciągły trwający jedną minutę.

1 września 1939 r. - Atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

II wojna światowa trwała sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Do końca wojny wzięło w niej udział 61 państw, na wówczas 67 istniejących.
UM Ełk

Reklama