infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 26 września 2023 roku, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Nocny pościg za busem z migrantami

Opublikowano dnia 2023-05-12
Policjanci z Ełku przy współpracy z policjantami z Grajewa i Łomży zatrzymali 27-letniego mężczyznę, który wynajętym busem przewoził 11 nielegalnych imigrantów.

Fot. KPP Ełk
W nocy z czwartku na piątek (11/12.05.2023) około godziny 2:30 na ulicy Przemysłowej w Ełku kierowca busa nie zatrzymał się do policyjnej kontroli drogowej. Zamiast tego gwałtownie przyspieszył i odjechał w kierunku ulicy Grajewskiej. Policjanci natychmiast poinformowali o tym oficera dyżurnego i pojechali za uciekającym autem. Co istotne, osoby będące w pojeździe, by utrudnić policjantom pościg, podczas jazdy wyrzucały z busa różne przedmioty np. buty, ubrania czy worki z odpadami. Kierowca natomiast jechał z dużą prędkością, poruszając się całą szerokością jezdni i stwarzając przy tym realne zagrożenie w ruchu drogowy. Wielokrotnie też zajeżdżał drogę policjantom i innym uczestnikom ruchu.

Na trasie w rejonie miejscowości Nowa Wieś Ełcka kierowca busa znacząco zwolnił, a z busa wybiegło kilka osób, które rozbiegły się, chcąc ukryć się przed policjantami m. in. w pobliskim lesie. Natomiast kierowca odjechał w kierunku Grajewa. Na miejsce natychmiast skierowano dodatkowych policjantów, którzy podjęli działania zmierzające do zatrzymania tych osób. W sumie policjanci odnaleźli tam 10 osób. Wszystkie osoby to nielegalni imigranci pchodzący z Afryki.

Policjanci, którzy jako pierwsi próbowali zatrzymać kierowcę busa kontynuowali pościg. O zdarzeniu zostali poinformowani policjanci z Grajewa i Łomży, którzy na drodze ucieczki busa, w miejscowości Kisielnica, ustawili blokadę. Kierowca busa dojeżdżając do tego miejsca i po zauważeniu policjantów, próbował ich ominąć zjeżdżając na fragment drogi będący w budowie. Tam uszkodził auto, przewracjąc je na bok, wybiegł z niego i kontynuował ucieczkę pieszo. Policjant, który jechał za nim od początku jego ucieczki, po przebiegnięciu około 150 metrów zatrzymał uciekiniera. Okazał się nim 27-letni mężczyzna, posługujący się francuskimi dokumentami tożsamości. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy w Ełku.

Policjanci sprawdzając busa, w jego części załadunkowej zauważyli jeszcze jedną kobietę. Zarówno ona jak i pozostali obcokrajowcy zostali przewiezieni do komendy w Ełku. Policjanci ustalają narodowość i tożsamość tych osób. Z wstępnych ustaleń wynika, że są to osoby pochodzące z Afryki. Wszystkie te osoby zostaną przekazane funkcjonariuszom Straży Granicznej. Dalsze czynności w tej sprawie trwają. Za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
KPP Ełk

Reklama