infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 24 lipca 2024 roku, imieniny: Kingi, Krystyny, Michaliny

Koncepcja nowej biblioteki

2017-08-28
Prezydent Tomasz Andrukiewicz wręczył dzisiaj nagrodę główną w konkursie na modernizację i przebudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. Uroczystość odbyła się w miejskim ratuszu.

Fot. UM Ełk
Nagrodzona koncepcja spełniała wszystkie konkursowe założenia - wyróżnia się atrakcyjnością oraz funkcjonalnością zaprojektowanych pomieszczeń, jak również estetyką i nowoczesnym wyglądem budynku. Proponowane rozwiązania poprawią z jednej strony komfort użytkowników biblioteki, z drugiej natomiast przyczynią się do podniesienia poziomu funkcjonalności wszystkich pomieszczeń. Kubatura budynku pozostanie bez zmian. Zmieni się z kolei układ pomieszczeń. Biblioteka zyska również nowoczesną, barwną elewację wykonaną ze szkła

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku w obecnym kształcie i lokalizacji funkcjonuje od 2004 roku. W tym czasie budynek nie był modernizowany. Z perspektywy czasu, nie wszystkie rozwiązania dotyczące pomieszczeń biblioteki okazały się wystarczająco funkcjonalne. Problem stanowią m.in. za duże powierzchnie korytarzy i szatni, ściany oddzielające poszczególne działy na każdym piętrze czy też filary wewnątrz sali konferencyjnej, które przysparzają trudności przy organizacji spotkań i koncertów. W bibliotece nie ma również działu dla młodzieży i magazynu na książki. Należy wymienić też instalację elektryczną i komputerową. Remontu wymaga również elewacja budynku.

Pierwszym krokiem do zmian było ogłoszenie konkursu na modernizację i przebudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wpłynęły dwie prace. Decyzją sądu konkursowego I nagrodę otrzymał Marcin Furtak PRACOWNIAPROJEKTOWA F-11.

W tym roku zostanie wykonana kompletna dokumentacja projektowa. Natomiast inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku, po pozyskaniu środków finansowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
ie (UM Ełk)

Reklama


do góry