infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Czwartek, 20 czerwca 2024 roku, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

11 nowych defibrylatorów w Ełku pomoże ratować życie

2019-11-29
W Ełku uruchomiono sieć Powszechnego Dostępu do Defibrylacji. 28 listopada odbyło się przekazanie 11 defibrylatorów, które będą rozlokowane w obiektach użyteczności publicznej na terenie miasta.

Fot. UM Ełk
Od 28 listopada w Ełku funkcjonuje sieć Powszechnego Dostępu do Defibrylacji. Jest to sieć składająca się z 11 aparatów do defibrylacji umieszczonych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów użyteczności publicznej.

Pierwsza masowa sieć dostępu do defibrylacji w Ełku powstała w ramach projektu „Mazurskie Serce” dzięki finansowaniu ze środków prewencyjnych PZU. Mieszkańcy Ełku mogą czuć się bezpieczniej, gdyż w razie stanu zagrożenia życia w miejscu publicznym mają możliwość skorzystania z unikatowego aparatu medycznego do uratowania ludzkiego życia.

AED to Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, urządzenie które analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. To urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego.

Aparaty AED zainstalowano w Ełku w następujących lokalizacjach:
1. Sklep Biedronka, ul. Czesława Miłosza 2
2. Sklep Biedronka, ul. Warszawska 3A
3. Stadion Miejski im. S. Marcinkiewicza, ul. Piłsudskiego 27
4. Sklep Biedronka, ul. Sikorskiego 18
5. Kościół pw. Opatrzności Bożej, ul. Suwalska 21
6. Szkoła Artystyczna, ul. Armii Krajowej 21
7. Kino Planet Cinema – Galeria Brama Mazur, ul. Plac Miejski 2
8. Komenda Powiatowa Policji, ul. Chopina 10
9. Ełckie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 47
10. Sklep Biedronka, ul. Kilińskiego 47
11. Hala Sportowa, ul. Św. M. M. Kolbego 11

Defibrylatory w zależności od lokalizacji będą dostępne przez 24 godziny na dobę lub w godzinach pracy obiektu. Urządzania dostępne całą dobę zostaną umieszczone na zewnątrz w specjalnych, ogrzewanych i podświetlanych kapsułach. Dzięki temu będzie możliwość ich użycia w każdych warunkach atmosferycznych oraz o każdej porze. Warto pamiętać, że aparat do defibrylacji nie zastąpi uciskania klatki piersiowej i zachowania „spokojnego ducha” w trakcie wykonywania masażu serca. Należy pamiętać o głębokich i szybkich uciskach klatki piersiowej, gdyż to stanowi istotę przywracania ludzkiego życia. Aparaty AED to ratownicy, który przeprowadzą przez całą akcję reanimacyjną oraz w razie potrzeby wyzwolą wiązkę elektryczną, która pozwoli przywrócić normalny rytm pracy serca.

Statystycznie każdego roku w Polsce ponad 40 tysięcy osób umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia, także w miejscach publicznych. Statystycznie 95% społeczeństwa nie podchodzi do osoby leżącej i wymagającej pomocy. Akcja ma zwrócić uwagę na to, aby nie być obojętnym na potrzebę ratowania ludzkiego życia, a będąc świadkiem nie bać się pomagać.

Defibrylatory zakupione zostały przez Fundację Przedsiębiorczości i Turystyki HOSSA, w ramach projektu „Mazurskie Serce” , który uzyskał dofinansowanie w wysokości 75000 zł z funduszu prewencyjnego PZU. W ramach projektu przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy. Miasto Ełk jest partnerem akcji i w ramach kosztów własnych przejęło na utrzymanie 5 defibrylatorów.
ie (UM Ełk)

Reklama