infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 21 maja 2024 roku, imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Rondo im. Pastora Edwarda Małłka

2020-07-03
Rada Miasta Ełku podjęła uchwałę w sprawie nadania rondu przy ulicy Zamkowej imienia Pastora Edwarda Małłka. Wybrany patron był pastorem w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym w Ełku, nauczycielem, oficerem Wojska Polskiego oraz działaczem mazurskim.

Fot. UM Ełk
Podczas sesji Rady Miasta w dniu 30 czerwca 2020 r. radni podjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu stanowiącemu skrzyżowanie dróg publicznych w ciągu ulicy Zamkowej. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko–Mazurskiego. Rondo będzie nosiło nazwę im. Pastora Edwarda Małłka.

Pastor Edward Małłek (1907-1955) przybył do Ełku po II wojnie światowej w 1946 roku. Był pierwszym pastorem parafii ewangelicko-metodystycznej w Ełku, którą stworzył od podstaw. Miejscową ludność mazurską objął opieką duszpasterską i charytatywno-społeczną. Założył dwie bursy dla młodzieży, gdzie wraz z żoną uczył dzieci i młodzież języka polskiego. Stworzył również dom starców w Piętkach oraz kilka parafii m.in. w Ełku, Starych Juchach czy Grabniku. Jego praca charytatywna, społeczna i duszpasterska wynikała z przywiązania do mazurskiej kultury i religii ewangelickiej. Ponadto pozwoliła utrwalić dziedzictwo kulturalno-religijne ewangelików i mazurów ziemi ełckiej.
ie (UM Ełk)

Reklama