infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 20 lipca 2024 roku, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Ełccy policjanci „Zasłużeni dla Zdrowia Narodu”

2020-09-16
Policjant z Ełku mł. asp. Marcin Andruszkiewicz otrzymał odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Taką odznakę ma też nadkom. Waldemar Przekop.

Fot. KPP Ełk
Mł. asp. Marcin Andruszkiewicz otrzymał odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Nadaje ją Minister Zdrowia honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Policjant oddaje krew od 27 lat. Przekazał już prawie 50 litrów tego niezastąpionego płynu.

Policjant przyznaje, że wszelkie odznaczenia są miłe, ale nie robi tego dla własnych korzyści czy przywilejów.

„Oddaję krew, bo uważam to za ważne. Wiem, że mogę w ten sposób komuś pomóc. Dla mnie to minimalny wysiłek, a dla kogoś potrzebującego, np. rannego w wypadku, może to być decydujące dla zdrowia i życia. Krwi nie można wyprodukować, więc jedynym sposobem na jej zapotrzebowanie jest oddanie jej przez drugiego człowieka. Gdy tylko skończyłem 18 lat stwierdziłem, że chętnie pomogę innym w ten sposób i niezmiennie trwa to już od wielu lat”.

W ełckiej komendzie służy także nadkom. Waldemar Przekop, który również ma odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Policjant oddał już ponad 43 litry krwi. Co więcej, skutecznie motywuje i zachęca także innych do krwiodawstwa. Jest pomysłodawcą mikołajkowej akcji oddawania krwi i od kilku lat organizuje ją w ełckiej komendzie. Dzięki tej inicjatywie bank krwi wzbogacił się o kilkadziesiąt litrów tego płynu.
ie (KPP Ełk)

Reklama


do góry