infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Poniedziałek, 4 marca 2024 roku, imieniny: Adrianny, Kazimierza, Wacława

Ełcki skarb „Archeologiczną Sensacją 2020”

2021-01-15
Skarb odnaleziony w Ełku zwyciężył w konkursie „Archeologiczne Sensacje 2020. Najważniejsze odkrycia polskiej archeologii”.

Fot. UM Ełk
Ełcki Skarb był „ukryty” pod starą nawierzchnią ulicy Wojska Polskiego, która podczas remontu ulicy w czerwcu 2020 roku została zdjęta i wywieziona na os. Konieczki. W hałdach wywiezionej ziemi członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Jaćwież” odnaleźli łącznie ponad 650 XVII-wiecznych monet pochodzących z całej ówczesnej Europy. Oprócz monet znaleziono także inne przedmioty, m.in. kute gwoździe, ołowiana matryca najprawdopodobniej zapisana w języku hebrajskim (pochodząca z Ełku), odznaka pruska z I wojny światowej, odznaka studencka z Uniwersytetu Królewieckiego. Znalezisko zostało docenione przez kapitułę konkursu i jedyne w Polsce archeologiczne czasopismo „Archeologia Żywa”.

Wczoraj (14.01.2021r.) na portalu facebookowym magazynu Archeologia Żywa podano wyniki konkursu. Stowarzyszenie „Jaćwież” zdobyło pierwsze miejsce w kategorii największy skarb 2020 roku.

Jest to jedna z większych kolekcji w Polsce. Monety trafiły do Muzeum Historycznego w Ełku, które przygotowało wystawę poświęconą temu XVII-wiecznemu skarbowi. Otwarcie wystawy odbędzie się pod koniec stycznia tego roku.
ie (UM Ełk)

Reklama