infoserwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Niedziela, 3 marca 2024 roku, imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana

Przysięga Terytorialsów w Ełku

2023-07-23
Ponad stu nowych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową w Ełku. Ochotnicy wypowiedzieli słowa roty w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza i dowódcy 4 W-MBOT płk Jarosława Kowalskiego.

Fot. 4 W-MBOT
Złożenie przysięgi było zwieńczeniem wytężonego, 16-dniowego szkolenia. Trening obejmował podstawy wojskowości – ochotnicy ćwiczyli przede wszystkim taktykę, strzelanie, topografię i ratownictwo pola walki. Nowi żołnierze odbywali „16-tkę” w oparciu o bazę 44. batalionu lekkiej piechoty w Ełku. Wielu spośród ochotników to uczniowie, którzy skorzystali z propozycji Wojsk Obrony Terytorialnej pod hasłem „Wakacje z WOT”.

- Dziękuję za decyzję przystąpienia do wojsk obrony terytorialnej. Łączycie swoją aktywność zawodową ze służbą wojskową, to bardzo dobry wybór – mówił minister Mariusz Błaszczak do żołnierzy składających przysięgę.

- Dziś możemy cieszyć się pokojem, ale to nie znaczy, że waga słów przysięgi wojskowej jest mniejsza niż podczas wojny. Przysięga to nie tylko deklaracja gotowości do obrony ojczyzny w razie konfliktu zbrojnego. To także zobowiązanie do pełnienia służby społeczeństwu na co dzień, podczas pokoju – podkreślił dowódca 4 W-MBOT płk Jarosław Kowalski.

- To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą bardzo mobilizuje mnie do tego, by wstąpić do wojska i trzeba być gotowym. Chciałem być też przykładem dla moich znajomych – mówił szeregowy Piotr tuż po wypowiedzeniu roty przysięgi.

Terytorialna służba wojskowa może być także wstępem do związania całego życia z wojskiem. - Po maturze chciałabym rozpocząć studia oficerskie. Moim marzeniem jest zostać żołnierzem zawodowym – mówiła Maja, która zdecydowała się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

4 W-MBOT stałe się powiększa. W jej pięciu batalionach i pododdziałach wsparcia służy dziś łącznie ponad 3,5 tys. osób.


Kolejne „Wakacje z WOT” na Warmii i Mazurach już w sierpniu. Każdy, kto chciałby wziąć udział w szkoleniu może zgłosić się do brygadowego rekrutera. Kontakt znajduje się na stronie brygady: https://www.wojsko-polskie.pl/4bot/Rekruterzy/.
Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji
szer. Jakub Kiziewicz

Reklama