infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Sobota, 18 maja 2024 roku, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Uczmy się na błędach innych

2024-01-10
Oszustwa stanowią poważny problem społeczny i mogą dotknąć każdego. 23-letnia mieszkania powiatu ełckiego, zmanipulowana i przestraszona przez oszustów, wzięła kredyt i wpłaciła do wpłatomatu 20 tys. złotych.

Fot. arch.
Młoda mieszkanka powiatu ełckiego odebrała telefon od kogoś, kto przedstawił się jako policjant zajmujący się cyberprzestępczością. To była skomplikowana historia. Puenta była jednak niepokojąca – ktoś miał wyłudzić pożyczkę na jej dane na ponad 60 tys. złotych.

Stosując techniki perswazji, grając na emocjach i wzmacniając lęk oszuści tak przeprowadzili ją przez cały proces operacji bankowych, że kobieta sama złożyła internetowy wniosek o pożyczkę. Potem osobiście w banku wypłaciła gotówkę – bo tak polecili jej telefonicznie oszuści. Nie mogła wypłacić więcej, więc wypłaciła 20 tys. złotych. W oparciu o telefoniczne wskazówki kobieta wpłaciła te pieniądze we wskazanym wpłatomacie, używając kodów podanych przez rozmówcę.

Po pewnym czasie zorientowała się, że coś jest nie tak.

Policjanci, prowadząc czynności, nie biorą od obywateli pieniędzy i nie zachęcają do brania pożyczek. Warto o tym pamiętać, żeby nie dać się zmanipulować oszustom.
KPP Ełk

Reklama