infoserwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku, imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława

Ełcki skarb w Internecie

2024-02-28
Muzeum Historycznej w Ełku otrzymało dotację z programu „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Skarb z Ulicy Głównej” zostanie udostępniony w Internecie jeszcze w tym roku.

Fot. UM Ełk
Projekt Muzeum Historycznego w Ełku polegający na digitalizacji i udostępnieniu zbioru monet z XVII wieku odnalezionych na terenie miasta Ełku, otrzymał 106 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Całkowity koszt projektu to 189 382 zł.

Głównym celem projektu pn.: „Cyfrowy Skarb Ełcki: digitalizacja i udostępnianie zbioru monet z XVII w. odnalezionych na terenie miasta Ełku” jest stworzenie wizerunków cyfrowych monet „Skarbu Ełckiego” (zdjęcia w wysokiej rozdzielczości pozwalające na obejrzenie monet w znacznym powiększeniu) oraz bezpłatne udostępnienie tych wizerunków na stronie internetowej Muzeum Historycznego w Ełku (stworzenie galerii internetowej).

Zadanie przewiduje digitalizację i udostępnienie 671 monet pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku. Zasoby zostaną udostępnione na stronie: cyfrowezbiory.muzeum.elk.pl

Ponadto wizerunki 50 najważniejszych monet zostaną udostępnione na portalu Kronik@ (kronika.gov.pl) oraz zgłoszone do Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Program „Kultura cyfrowa” ma na celu udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych.

Skarb z Ełku
W czerwcu 2020 roku członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego „Jaćwież” odnaleźli 680 monety z XVII wieku. Znalezisko zostało odkryte w hałdach ziemi zdjętych z nawierzchni ulicy Wojska Polskiego w Ełku.

Skarb z Ełku został uznany przez National Geographic za jeden z dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych w Polsce ostatniej dekady.
UM Ełk

Reklama