infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 24 lipca 2024 roku, imieniny: Kingi, Krystyny, Michaliny

Policja apeluje - uczmy się na błędach innych

2024-06-27
Mieszkaniec powiatu ełckiego zmanipulowany i nakłoniony przez oszustów, wziął kredyt oraz pobrał swoje oszczędności i nieświadomie przekazał oszustom 94 tys. złotych.

Fot. arch.
Oszustwa stanowią poważny problem społeczny i mogą dotknąć każdego. Uczmy się na błędach innych osób! - apelują policjanci.

W powiecie ełckim mężczyzna stracił 94 tys. złotych. To niestety kolejny przypadek oszustwa metodą „na pracownika banku”. Przekazujcie tę informację swojej rodzinie i znajomym, żeby jak najwięcej osób miało świadomość schematów działania oszustów.

Jak wygląda takie oszustwo?

Rozmowa prowadzona jest w taki sposób i przy takim doborze branżowego słownictwa, że faktycznie wygląda jak prowadzona przez bankowca.

Do mieszkańca powiatu ełckiego zadzwoniła osoba podająca się za pracownika banku z wydziału bezpieczeństwa. Przekonywała mężczyznę, że doszło do wycieku danych z jego konta. To była skomplikowana historia. Puenta jednak była taka, że poleciła mężczyźnie wypłacenie pieniędzy i nakłoniła go do zaciągnięcia kredytu, co miało zagwarantować bezpieczeństwo jego finansów. Następnie poleciła mu, aby wypłacił wszystkie pieniądze i jak najszybciej wpłacił je do wpłatomatu z wykorzystaniem kodu BLIK. Wmówiła także mu, że pracownicy jego banku są nieuczciwi.

Dopiero po pewnym czasie mężczyzna zorientował się, że coś jest nie tak i w rzeczywistości przekazał pieniądze oszustom.

Cyberprzestępcy są mistrzami manipulacji, dlatego każdy telefon z prośbą o przekazanie jakichś pieniędzy, danych osobowych, kodów logowania do rachunku powinien wzbudzić naszą czujność i zachowanie szczególnej ostrożności.
KPP Ełk

Reklama


do góry