infoSerwis Ełk

infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 24 lipca 2024 roku, imieniny: Kingi, Krystyny, Michaliny

Ełcki Budżet Obywatelski 2025. Zgłoś swój pomysł

2024-07-09
Mieszkańcy Ełku będą znów współdecydować o wydatkach z budżetu miasta. Od 8 lipca można składać propozycje projektów do Budżetu Obywatelskiego.

Fot. UM Ełk
Przewidziana kwota środków przeznaczonych na wydatkowanie w ramach Ełckiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 wynosi 1 mln zł. Jesteś mieszkańcem Ełku? Zdecyduj na co wydać pieniądze, zgłoś swój pomysł, zagłosuj.

Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych. W skrócie oznacza to, że:
  • mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji;
  • propozycje projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie;
  • w efekcie, propozycje projektów przeznacza się do realizacji – wpisując je do budżetu.

Budżet Obywatelski to okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu miasta. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania całego miasta.

Propozycje projektów mogą zgłaszać mieszkańcy miasta Ełku. W przypadku, gdy pomysłodawcą projektu jest osoba małoletnia wymagana jest zgoda opiekuna prawnego lub/i rodzica. Projekt wymaga poparcia minimum 50 mieszkańców miasta.

Ze środków budżetu obywatelskiego są finansowane projekty dotyczące wyłącznie zadań własnych Miasta Ełku:
  • projekty nieinwestycyjne – działania w trakcie realizacji projektu skierowane będą bezpośrednio do wszystkich zainteresowanych, np. zajęcia, warsztaty, akcje, kampanie, programy, festiwale, koncerty, seminaria, konferencje i inne formy aktywności społecznej;
  • projekty inwestycyjne – np. budowa, przebudowa, modernizacja, adaptacja chodników i infrastruktury drogowej, placów zabaw i obiektów małej architektury oraz zagospodarowanie terenów rekreacyjnych, z których będzie można korzystać po zakończeniu inwestycji.

Więcej informacji w Biurze Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Ełku ul. Małeckich 3, pok. nr 10.1, telefon: 87 73 26 186, e-mail: bop@um.elk.pl
UM Ełk

Reklama


do góry