Obchody 85. rocznicy agresji ZSRR na Polskę
Fot. MHE
Program obchodów:
godz. 18.00 - msza św. w katedrze św. Wojciecha w Ełku
po mszy św. złożenie kwiatów oraz oddanie hołdu Ofiarom pod Pomnikiem Znaku Martyrologii Narodu Polskiego poświęconego Pamięci Pomordowanych, Poległych i Zaginionych oraz Ofiarom XX wieku (Plac Katedralny)
Atak ZSRR na Polskę
W nocy z 16 na 17 września 1939 r. o godz. 3.00 w Ludowym Komisariacie Spraw Zagranicznych ZSRR przedstawiono polskiemu ambasadorowi Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego, nieistnieniu najwyższych organów władzy i wynikającej stąd konieczności ochrony życia i mienia ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. Polski dyplomata odmówił przyjęcia tego dokumentu. W ciągu następnych kilku godzin oddziały Armii Czerwonej przekroczyły granicę z Polską.
Inwazję poprzedziło szczegółowe wywiadowcze rozpoznanie potencjału militarnego polskich sił wojskowych i przygotowanie zakrojonych na szeroką skalę aresztowań polskiej elity państwowej. Po dokonaniu napaści na Polskę władze sowieckie aresztowały ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków, zaś około 22,5 tys. oficerów i policjantów zamordowano w Katyniu, Charkowie i Twerze.
28 września 1939 r. w Moskwie III Rzesza i Związek Sowiecki podpisały traktat o granicach i przyjaźni. Do ZSRR włączono wschodnie obszary Polski, z wyjątkiem części Wileńszczyzny. Na mocy układu podpisanego 10 października 1939 r. ZSRR przekazał Litwie Wilno i Wileńszczyznę. Pozostałe tereny, na prośbę delegatów Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi i Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Ukrainy – na piątej, nadzwyczajnej Sesji Rady Najwyższej ZSRR w dniach 1–2 listopada 1939 roku, zostały włączone do Związku Sowieckiego. (gov.pl)
MHE / gov.pl