infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 21 maja 2024 roku, imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

W Ełku odbył się pochówek dzieci utraconych

2016-01-02
Rodzice, którzy utracili swoje nienarodzone dzieci mają prawo do ich pochówku. W Ełku, dzięki uruchomieniu specjalnych procedur prawnych, rodzice mogą pochować swoje utracone dziecko indywidualnie lub w istniejącym na terenie Cmentarza Komunalnego miejscu zbiorowym.

Fot. UM Ełk
Obecny stan prawny daje rodzicom dzieci utraconych prawo do ich pochówku. Pogrzeb odbywać się będzie za zgodą rodziców, w przypadku, kiedy przekażą oni Szpitalowi „Pro-Medica" Sp. z o.o. w Ełku wszelkie formalności wynikające z dokonania pochówku.

W Ełku zostały uruchomione procedury prawne, które dają rodzicom dzieci utraconych (dzieci, które zmarły przed narodzeniem), prawo do ich pochówku indywidualnie lub pochówku zbiorowego. Z inicjatywy rodziców dzieci utraconych zostały prawnie uregulowane przepisy przeprowadzenia takich pochówków. Pochówek dzieci utraconych będzie miał charakter ekumeniczny i poprzedzony zostanie mszą św., która odbędzie się w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci.

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Ełku, z dnia 1 lipca 2014 r. pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu będą odbywały się dwa razy w roku, a finansowane będą ze środków budżetu miasta. Celem oddania należnego szacunku dzieciom utraconym oraz w trosce o rodziców przeżywających ból po stracie swoich dzieci, zostało wyznaczone miejsce pochówku na Cmentarzu Komunalnym w Ełku. Zbiorowe pochówki umożliwią godne pożegnanie tych osób.
iS (UM Ełk)

Reklama