infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Środa, 24 lipca 2024 roku, imieniny: Kingi, Krystyny, Michaliny

W niemym kinie - projekt artystyczny

2016-10-04
29 października 2016 r. (sobota)
godz. 19:00
KINO Ełckiego Centrum Kultury
wstęp bezpłatny


Czy byliście kiedyś w niemym kinie? Dla niektórych z Was może to być jedyna okazja, by wczuć się w niepowtarzalny klimat starego filmu, prezentowanego z muzyką na żywo.

Dokładnie 100 lat temu Aleksander Hertz wyreżyserował film pt. „Bestia”, w którym główną rolę odegrała polska aktorka - Pola Negri. Opowiada on romantyczną, ale także tragiczną historię Poli Basznikow – dziewczyny ze wsi, która wolny czas spędza w środowisku warszawskiego półświatka. Dziewczyna adorowana jest przez swojego ukochanego – Dymitra. Pewnego dnia, po awanturze z rodzicami, postanawia uciec z domu, a potem uwolnić się od swego natrętnego kochanka. W hotelu upija go, okrada i porzuca. Od tej pory rozpoczyna samodzielne życie jako modelka i tancerka w kabarecie. Wkrótce poznaje bogatego przemysłowca Aleksego i rozpoczyna z nim romans. Dziewczyna nie wie, że Aleksy jest żonaty, a upokorzony Dymitr postanawia się zemścić.

Film „Bestia” jest jedynym zachowanym polskim filmem niemym, w którym zagrała jedna z najznakomitszych gwiazd światowego kina – Pola Negri, jedyna aktorka obywatelstwa polskiego, która znalazła się w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Aby wspomnieć tę niezwykle utalentowaną postać, przed projekcją odbędzie się krótka prezentacja o życiu i twórczości Apolonii Chałupiec.

Pomysłodawcą projektu oraz taperem jest Kacper Kasprzak – uczeń V klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Ełku. W latach 2014-2016 młody pianista otrzymał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Ełku, a w roku 2015 był również stypendystą Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Lokalnej publiczności znany z różnych projektów artystycznych m.in. „Ełk loves jazz”, „Piosenki wiecznie młode”, „Ełcka młodzież w polskich brzmieniach lat 90.”, „Kamil Przekop with band” czy miejskie koncerty kolęd.
iS (Kacper Kasprzak)

Reklama


do góry