infoSerwis Ełk - ełcki serwis informacyjny - wiadomości, wydarzenia, imprezy, ogłoszenia, firmy

Wtorek, 16 lipca 2024 roku, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

„Władza” w Ełku w rękach dzieci i młodzieży

2017-06-01
Sesja Dziecięco-Młodzieżowej Rady Miasta Ełku odbyła się 1 czerwca w sali konferencyjnej ełckiego ratusza. Zakończyła się przyjęciem trzech uchwał, poprzez które skierowane zostały do Prezydenta Miasta Ełku postulaty realizacji przedstawionych problemów wraz z propozycjami ich rozwiązań. Radni podjęli też postanowienie w sprawie przykrego zapachu wydzielanego przez Bakutil, a także omówili liczne, istotne ze swojego punktu widzenia kwestie.

Fot. UM Ełk
Nie przypadkowo obrady Dziecięco - Młodzieżowej Rady Miasta Ełku odbyły się 1 czerwca - kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. Przedsięwzięcie to miało jednocześnie swój szerszy kontekst, ponieważ 27 maja przypadało Święto Samorządu Terytorialnego – obchodzone w rocznicę pierwszych wyborów samorządowych, które odbyły się już w nowym ustroju w roku 1990.

Z tego właśnie powodu Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Ełku postanowili w tym dniu powierzyć swoje obowiązki oraz „władzę” uchwałodawczą najmłodszym obywatelom Ełku, tj. przedstawicielom społeczności szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Na ten jeden dzień powołana została Dziecięco – Młodzieżowa Rada Miasta Ełku. W jej skład weszło 24 radnych – po dwóch uczniów z każdej z ełckich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz Zespołu Szkół Sportowych. Radzie przewodził Wojciech Górski z Gimnazjum nr 1 w Ełku.

„Świeżo upieczeni” Radni Miasta Ełku wykazali się przede wszystkim dojrzałością proponowanych inicjatyw oraz omawianych problemów ogólnomiejskich i szkolnych. W oparciu o własne spostrzeżenia, wiedzę i umiejętności oraz bazując na pomysłach rówieśników – zaproponowali m.in. sposoby ich rozwiązania lub realizacji, a jednocześnie wystąpili do włodarza miasta z pytaniami oraz prośbą o opinię w wielu pozostałych poruszanych kwestiach.

Takim właśnie sposobem podczas sesji Dziecięco – Młodzieżowa Rada Miasta Ełku podjęła trzy uchwały skierowane do Prezydenta Miasta Ełku:

1) Uchwała nr I.1.2017 Dziecięco – Młodzieżowej Rady Miasta Ełku z dnia 1 czerwca 2017 r. w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Ełku bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w godzinach zajęć szkolnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów;

2) Uchwała nr I.2.2017 Dziecięco – Młodzieżowej Rady Miasta Ełku z dnia 1 czerwca 2017 r. w sprawie budowy parku dla psów na osiedlu Północ;

3) Uchwała nr I.3.2017 Dziecięco – Młodzieżowej Rady Miasta Ełku z dnia 1 czerwca 2017 r. w sprawie utworzenia bezosobowej wypożyczalni rowerów i kajaków na Jeziorze Ełckim;

oraz Postanowienie Dziecięco – Młodzieżowej Rady Miasta Ełku z dnia 1 czerwca 2017 r. w sprawie przykrego zapachu wydzielanego przez Bakutil.

Ponadto poszczególni radni kierowali wnioski i zapytania do Prezydenta Miasta Ełku w sprawach:
  • Zmiany zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej nr 2,
  • Rozbudowy Szkoły podstawowej nr 5,
  • Betonowego boiska przy Szkole Podstawowej nr 7,
  • Braku orlika przy Gimnazjum nr 2,
  • Braku koszy na śmieci w niektórych częściach miasta,
  • Braku kamer przy szatniach w Gimnazjum nr 4 (problem tzw. „martwego punktu”),
  • Braku miejsc do zabawy i rekreacji na os. Grunwaldzkim,
  • Organizacji Ełckiego Dnia Talentów nad Jeziorem Ełckim,
  • Przewidywanych utrudnień dla uczniów Gimnazjum nr 1 w związku z realizacją inwestycji pn. „Pocztovia”,
  • Poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Pułaskiego,
  • Wybudowania infrastruktury sportowej na os. Konieczki i Zatorze,
  • Braku szafek na książki i ubrania w SP nr 9 i Gimnazjum nr 3.


- Jako samorząd wychodzimy z założenia, ze w sprawnym i skutecznym zarządzaniu sprawami miasta powinni mieć głos przede wszystkim mieszkańcy, w tym również dzieci i młodzież. Dlatego jestem przekonany, że głos i udział młodych ełczan w planowaniu rozwoju miasta może przyczynić się do rozwiązania wielu problemów i realizacji ciekawych rozwiązań, służących zarówno młodszym, i starszym mieszkańcom Ełku – powiedział Tomasz Andrukiewicz Prezydent Miasta Ełku

Po zakończeniu obrad prezydent Tomasz Andrukiewicz wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Ełku Dariuszem Wasilewskim wręczyli uczestnikom sesji „Certyfikaty Radnego” wraz z upominkami z okazji Dnia Dziecka.

W skład Dziecięco – Młodzieżowej Rady Miasta Ełku weszli:
1. Wojciech Górski – przewodniczący (Gimnazjum nr 2)
2. Arleta Grabowicz – wiceprzewodnicząca (Gimnazjum nr 1)
3. Kacper Kopyciński – wiceprzewodniczący (Gimnazjum nr 4)
4. Maja Laskowska – wiceprzewodnicząca (Gimnazjum nr 3)
5. Marta Zawistowska (Gimnazjum nr 2)
6. Maria Żukowska (SP nr 3)
7. Maciej Kacperski (SP nr 3)
8. Natalia Maczużak (Gimnazjum nr 1)
9. Maksym Białozierski (SP nr 4)
10. Karolina Kuczyńska (SP nr 4)
11. Zuzanna Korenkiewicz (ZSS)
12. Maksymilian Smoliński (ZSS)
13. Eryk Kozicki (ZSS)
14. Pola Kopiczko (ZSS)
15. Magdalena Sierzputowska (SP nr 5)
16. Damian Żywno (SP nr 5)
17. Amelia Sulima (SP nr 2)
18. Dawid Rafałowski (SP nr 2)
19. Ewa Prokuda (Gimnazjum nr 4)
20. Weronika Józefowicz ( SP nr 9)
21. Aleksandra Herbszt (SP nr 9)
22. Aleksandra Gastoł (SP nr 7)
23. Wojciech Filipkowski (SP nr 7)
24. Wiktoria Turżonek (Gimnazjum nr 3)
UM Ełk

Reklama


do góry